Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Střední a východní Evropa loni zaznamenala pokles poptávky po zlatě

Mennica Skarbowa, největší obchodník s investičním zlatem a dalšími drahými kovy v Polsku, zaznamenal v roce 2023 své tržby o 42 procent nižší než v roce 2022. Tento výsledek je v souladu s poklesem poptávky po zlatě zaznamenaným v této části Evropy, kde podle časopisu Warszaw Business Journal došlo k meziročnímu poklesu odbytu zlata rovněž o 42 procent.

Vysoké životní náklady pro Poláky a Evropany obecně znamenaly pokles volných prostředků alokovaných na nákupy drahých kovů a zároveň i rekordně vysoké ceny zlata přispěly ke snížení zájmu kupujících. Ilustrační foto: iStock

Ještě horší výsledky registruje Česko, kde meziročně došlo k propadu prodeje zlata, jehož bylo podle Českého statistického úřadu dovezeno o 5,17 tuny méně než v roce 2022, což ve finančním vyjádření znamená pokles bezmála o sedm miliard korun. Po odečtení vývozu zůstalo v Česku zlato za tři miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo zlato v hodnotě převyšující deset miliard korun.

Za celý rok 2023 si Češi pořídili jen 0,99 tuny zlata. V roce 2022 to bylo 5,8 tuny, což ale byl výsledek mimořádného vzestupu zájmu o zlato po vpádu ozbrojených teroristů z Ruska na Ukrajinu. Warszaw Bussines Journal loňský pokles investic do zlata přisuzuje vysokým úrokovým sazbám z vkladů, výhodným spořicím produktům a obrovské inflaci po celý rok.

„Vysoké životní náklady pro Poláky a Evropany obecně znamenaly pokles volných prostředků alokovaných na nákupy drahých kovů a zároveň i rekordně vysoké ceny zlata přispěly ke snížení zájmu kupujících. Ti se zaměřili především na přeprodej nastřádaných slitků a mincí,“ usuzuje polský týdeník.

PSALI JSME: Za devět měsíců Polsko koupilo 130 tun zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato