Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I Srbsko nakoupilo do rezerv zlato

Srbská centrální banka v říjnu nakoupila devět tun zlata a na doporučení prezidenta země Aleksandara Vučiče tak zvýšila své zásoby vzácného kovu. Největší bývalá jugoslávská republika následuje další východoevropské státy Maďarsko a Polsko, jež své zlaté rezervy, aby vytvořily hradbu proti případné krizi, posílily už loni.

Srbsko dnes diponuje 30,4 tunami zlata v hodnotě přibližně 1,3 miliardy eur. Foto: iStock

Guvernérka srbské centrální banky Jorgovanka Tabakovičová k tomu uvedla, že nákupy zlata mezi 9.–11. říjnem zvýšily objem zlata na deset procent z celkových devizových rezerv. 

„Dokončili jsme plánovaný nákup zlata a Srbsko je dnes s 30,4 tunami zlata v hodnotě přibližně 1,3 miliardy eur (1,4 miliardy dolarů) bezpečnější,“ řekla Tabakovičová novinářům v Bělehradě. „Prozatím nemáme v plánu nakupovat další zlato,“ dodala.

Doposud Srbsko podle statistiky Mezinárodního měnového fondu vlastnilo 20,3 tuny zlata, jež pokrývalo devizové rezervy lehce nad šesti procenty. Mezi lety 2012 a 2015 nakoupilo zhruba sedm tun zlata. Čerstvá informace centrální banky o nákupu a stavu zásob zlata tak poněkud zchladila nadšení srbských médií, jež spekulovala o 40 tunách zlata doporučených prezidentem.  

Zlatá akvizice je nejnovějším krokem Srbska ve snaze podpořit finanční stabilitu změnou struktury zahraničního dluhu a zvýšením podílu dinárů a eur. Národní banka Srbska zaplatila za zlato 395 milionů eur (434,3 milionu dolarů), což vychází na 1503 dolarů za unci. Z krátkodobého pohledu nejde o výhodný nákup, ale centrální banka se zjevně dívá do vzdálenější budoucnosti.

Inflační cíl

Tabakovičová připomněla, že centrální banka zvýšila prognózu hospodářského růstu na rok 2019 na 3,6 z 3,5 procenta, protože domácí poptávka vyvažuje zpomalení ve většině zemí Evropské unie. Inflační cíl zůstává na třech procentech s tolerancí 1,5 procentního bodu.

„Není pochyb o volbě mezi inflací spadající do cíle a stabilitou směnného kurzu, což je základ stability investic a předvídatelností podnikatelského prostředí,“ konstatovala guvernérka Tabakovičová. Centrální banka očekává, že se inflace vrátí do tolerančního pásma do dubna, nebo května příštího roku. Index spotřebitelských cen klesl v posledních třech letech pod toleranční pásmo již pětkrát. 

„Úrokové sazby letos centrální banka snížila třikrát,“ doplňuje agentura Bloomberg, která informace o navýšení zlatého pokladu Srbska přinesla. 

(rek)

Další z kategorie Zlato