Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Pět procent světové těžby zlata obstarají tři největší doly

Trojice největších světových zlatých dolů s názvy Muruntau v Uzbekistánu, Carlin v americkém státě Nevada a Olimpiada v Rusku vyprodukovala za minulý rok bezmála 150 tun zlata.

Výstup z trojce největších zlatých dolů světa představuje téměř pět procent celosvětové roční produkce drahého kovu. Foto: iStock

1. Muruntau, Uzbekistán

Povrchový důl Muruntau ležící v Uzbekistánu vyprodukoval v minulém roce celkem dva miliony uncí zlata. Těžbu provádí státem vlastněná společnost Navoi. 

Rozloha těžební jámy dosahuje délky 3,3 kilometru, šířky 2,5 kilometru a hloubky bezmála 600 metrů. Zásoby drahého kovu v tomto ložisku přesahují 150 milionů uncí.

Zlaté ložisko v této oblasti bylo objeveno již v roce 1958 a těžba nepřetržitě pokračuje od zahájení těžby v roce 1967. 

2. Carlin, Spojené státy Americké

Důl Carlin je vlastně celou sérií zlatých dolů táhnoucí se v délce 56 kilometrů podél ložiska Carlin v americkém státě Nevada. Celý komplex se skládá z deseti podzemních a 12 povrchových těžebních jam, které spadají pod společnost Barrick Gold.

Zlato se zde nachází v mikroskopických částečkách. V odborném světě se pojem Carlin vžil pro typové označení ložisek s mikroskopickým zlatým prachem. Roční těžba zlata z tohoto ložiska dosáhla v loňském roce hodnoty 1,665 milionu uncí. 

3. Olimpiada, Rusko

Povrchový důl Olimpiada provozuje ruská společnost Polyus se sídlem v Moskvě. Jeho roční produkce dosahuje hodnoty 1,2 milionu uncí zlata. 

Tento povrchový důl je v provozu od roku 1996 a nachází se v Krasnojarském kraji. Podle dostupných zdrojů se v ložisku nacházejí zlaté rezervy v množství 24 milionů uncí drahého kovu.

(ska)