Zlato (oz) / USD
2 173,60
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Saxo Bank: Zlato teď čeká na burzovní fondy

Zlato přes víkend odpočívalo a nabíralo síly. Všichni analytici se shodují, že letos cena zlata dál poroste, dokonce se shodují i v tom, kdy to bude. Zatímco do dneška rostlo díky silné maloobchodní poptávce a rekordním nákupům centrálních bank, s vyhlídkou na snížení úrokových sazeb v USA ve druhém pololetí by mohla zaútočit další síla označovaná zkratkou ETF. Burzovní fondy investující do zlata.

S burzovními fondy a s pokračující poptávkou centrálních bank podporovanou oslabováním dolaru, bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci, domnívá se Ole Hansen, komoditní expert Saxo Bank. Ilustrační foto: iStock

Hedgeové fondy a spekulanti často předvídají a zesilují pohyby cen na trzích zlata ve snaze předběhnout realitu. Snaží se přechytračit budoucnost, a pokud se jim to povede, královsky bohatnou. Návrat ETF na trh má dle analytiků ještě letos odstartovat další zlatý sprint, protože ještě před dvěma lety to byly právě burzovní fondy, kdo zásadně ovlivňoval světovou cenu zlata.

„Po silném výkonu v roce 2023 uvidíme v roce 2024 další cenové zisky,“ přidává se i komoditní expert Saxo Bank Ole Hansen. „Zisky tažené hedgeovými fondy, které se snaží o dynamiku, centrálními bankami pokračujícími v nakupování zlata rekordním tempem a obnovenou poptávkou burzovních investorů jako jsou správci aktiv, kteří dva roky investování do zlata vynechávali kvůli výnosům jiných aktiv.“

Současné očekávání poklesu úrokových sazeb v USA vychází z předpokladu, že americká ekonomika to zvládne. „A pokud ne, vyvolalo by to ještě větší potřebu snížení sazeb. V posledních dvou letech byly hlavním důvodem zdražování zlata rekordní nákupy centrálních bank. S burzovními fondy a s pokračující poptávkou centrálních bank podporovanou oslabováním dolaru, bychom mohli vidět zlato na novém rekordu 2 300 dolarů za unci,“ dodává Hansen ve svém čtvrtletím výhledu.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

(rek)

Další z kategorie Zlato