Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Inflace v Rusku podle analytiků letos bude až 20 pct., HDP klesne o osm procent

Inflace v Rusku v letošním roce zrychlí na 20 procent a ekonomika by mohla klesnout až o osm procent. Ukázal to nezávislý průzkum mezi 18 ekonomy uskutečněný ruskou centrální bankou.

rubl, inflace

Rubl se po invazi Ruska na Ukrajinu a následných sankcích západních zemí propadl na nové rekordní minimum. Foto: Pixabay.com

„Výrazná revize odhadů odráží drastickou změnu ekonomických podmínek v posledních dvou týdnech,“ uvedl viceguvernér ruské centrální banky Alexej Zabotkin. „Opatření přijatá ruskou centrální bankou a vládou jsou zaměřená na omezení rozsahu hospodářského poklesu a mají zabránit delšímu období vysoké inflace.“

Na počátku tohoto měsíce inflace činila 10,42 procenta, protože rubl se po invazi Ruska na Ukrajinu a následných sankcích západních zemí propadl na nové rekordní minimum. Sankce mimo jiné odstřihly banky od světového finančního systému.

Ruská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 procent z 9,5 procenta. Zavedla také kontrolu kapitálu a nařídila společnostem zaměřeným na vývoz, aby prodaly zahraniční měny.

Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 4,7 procenta, což byl nejvýraznější růst od roku 2008. V roce 2020 kvůli pandemii covidu-19 naopak klesl o 2,7 procenta.

(ČTK)