Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rusko vytvoří zásoby zlata pro mobilizaci

Ruské ministerstvo financí navrhlo doplnit seznam mobilizačních akcí přijetím opatření k využití zásob drahých kovů a drahých kamenů, které jsou součástí Státního fondu Ruska, určených k uspokojování potřeb státu při obraně, ekonomickém a finančním zabezpečení. Píší o tom ruská média.

V Rusku už probíhá skrytá mobilizace vojáků, vyskladňuje se zastaralá výzbroj a výstroj. Ilustrační foto: iStock

Alokace rezerv fondu, který uchovává zlato, stříbro a platinu, diamanty, smaragdy a další drahé kameny v souladu s dodatky, má být zařazena do seznamu mobilizačních potřeb. To jsou prostředky, které lze použít k přípravě země na možný přechod na stanné právo.

Na podporu ekonomiky lze využít například zlaté a devizové rezervy, potravinové zdroje atd. A to jak při mobilizaci, tak při přípravě na fungování ve válečném režimu.  O využití „válečných zásob“ bude rozhodovat prezident.

Připomeneme, že v Rusku už probíhá skrytá mobilizace vojáků, vyskladňuje se zastaralá výzbroj a výstroj. Podle zasvěcených informací z Ruska chce Putin do konce léta získat dalších 100 tisíc mužů jen prostřednictvím první etapy skryté mobilizace. Do konce roku podle neověřených, ale zasvěcených informací ukrajinského serveru TSN jich má být 400-450 tisíc.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

(rek)