Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko v únoru zdvojnásobilo nákup zlata

Ruská centrální banka zveřejnila nejčerstvější informaci o zlatých rezervách z níž vyplývá, že do svých rezerv přidala v únoru zhruba 12,44 tuny zlata. To je dvojnásobek toho, co přidala v lednu, kdy se předpokládalo, že letos by mohlo dojít k omezení těchto nákupů. Únorová data však naznačují, že Rusko může být i na dobré cestě k tomu, aby během roku přidalo do rezerv 100 až 200 tun zlata, tedy podobně jako v minulém roce, kdy to bylo 158 tun.

Zlaté rezervy Ruska ve výši 2292 tun už jsou pouze o 144 tun nižší, než má čtvrtý největší držitel zlata na světě Francie. Foto: iStock

Zlaté rezervy Ruska ve výši 2292 tun už jsou pouze o 144 tun nižší, než má čtvrtý největší držitel zlata na světě Francie. Pokud bude dosavadní tempo hromadění zlata pokračovat, mohlo by Rusko vyrovnat, nebo dokonce předstihnout Francii už v příštím roce.

„Důvod, proč citujeme ruské údaje jako odhady, je ten, že měsíční údaje ruské centrální banky o zlatých rezervách se vykazují pouze jako zaokrouhlené částky a mohou se lišit od podrobnějších číselných údajů, které měsíčně vykazuje Mezinárodní měnový fond (MMF). Například letošní lednové číslo, které oznámilo Rusko činilo 6,22 tuny, avšak podle údajů MMF to bylo 8,1 tuny,“ komentuje nová data web londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley

Rusko dokázalo v posledních několika letech podstatně navýšit své zlaté rezervy a zároveň snížit své držby spojené s americkým dolarem na absolutní minimum. „Je to kvůli obavám, že by USA mohly uvalením finančních sankcí zmrazit ruská dolarová aktiva. USA již prokázaly svou ochotu vést finanční válku tohoto typu proti jiným státům, které jsou podle nich nepřátelské (Severní Korea, Írán), ale Rusko nyní počítá s tím, že USA k takovému kroku proti němu nesáhnou, právě proto, že má jen málo amerických aktiv,“ domnívá se Sharps Pixley.

Zlaté časy teprve mají přijít

Zda bude Rusko schopné udržet současnou míru nákupů zlata do rezerv se teprve vzhledem k obrovskému poklesu ceny ropy uvidí. Proto se březnová data očekávají se zvláštním zájmem. Pokles ceny ropy je však částečně způsoben ruským rozhodnutím, že nebude dodávky omezovat, a proto Sharps Pixley spekuluje, že to může být částečně zaměřeno i proti americkým producentům ropy z břidlic, pro které jsou současné ceny ropy devastační.

Celkově však ruská politika centrální banky spočívající v navyšování zlatých rezerv prakticky každý měsíc po dobu alespoň deseti let nyní vypadá, že se vyplatí, zejména pokud dojde na předpovědi, že cena zlata vzroste, jakmile se svět ponoří do recese. 

„V každém případě je to lepší volba, než nákupy akcií Švýcarskou národní bankou, které během posledních týdnů výrazně propadly. Cena zlata meziročně klesla asi o jedno procento zatímco americký akciový index Dow Jones o 36 procent,“ rýpnul si do švýcarských bankéřů britský web.

(rek)

Další z kategorie Zlato