Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ani rekordní bitcoin zlato neohrožuje

Uprostřed divoké jízdy bitcoinu, který už překonal hranici 23 tisíc dolarů, několik mainstreamových firem komentovalo schopnost bitcoinu nahradit v budoucnu zlato.

Zlato zůstává obranným aktivem a neexistují důkazy, že by si bitcoiny přisvojily poptávku po drahých kovech. Foto: Pixabay

Finanční dům JPMorgan ve své nedávné zprávě také uvedl, že pokud bitcoin bude dál přijímán institucionálními investory, což právě začalo, může zlato v příštích letech trpět. O této bance je ovšem známo, že zlatu dlouhodobě nefandí, byť s ním veleúspěšně obchoduje.

Podle bankovní skupiny Goldman Sachs však mohou bitcoiny a zlato žít vedle sebe navzdory tomu, že největší digitální měna přetahuje určitou poptávku od tradičního aktiva bezpečného přístavu. Banka v poznámce uvedla: „Chvilková nedostatečná výkonnost zlata ve srovnání s reálnými výnosy úrokových sazeb a dolarem vyvolala u některých investorů dojem, že bitcoiny nahrazují zlato jako zajištění proti inflaci.“

Bankovní gigant ale dodal, že sice došlo k nějaké „substituci“, ale že nevidí rostoucí popularitu bitcoinu jako existenční hrozbu pro status zlata jako měny poslední instance. Obchody s bitcoiny masivně vzrostly díky letošnímu nárůstu hodnoty kryptoměny o víc než 210 %. „Nevidíme však důkazy o tom, že bitcoin kanibalizuje na býčím trhu zlata, a věříme, že mohou existovat společně.“

Bitcoinů je málo

Dan Tapiero, spoluzakladatel investiční firmy 10T Holdings, zastánce bitcoinů i zlata, souhlasí s bankovním domem Goldman Sachs že pro investory není dostatek rezervních aktiv. „Lidé na nefinančních trzích nechápou, že nemáme k dispozici dostatek úložišť hodnoty. Proto zlato v nejbližší době neztratí svoji pozici. Za mého života určitě ne,“ řekl serveru Bitcoin Exchange Guide. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo v oběhu přibližně 18,5 milionu bitcoinu a jejich tržní kapitalizace činila přibližně 200 miliard dolarů.

Podle Goldmanů se bohatí a institucionální investoři vyhýbají digitálním aktivům kvůli problémům s transparentností a spekulativní retailové investice způsobují, že bitcoin působí jako nadměrně riskantní aktivum.  

Obrovské výkyvy

Virtuální měna má od svého vzniku v roce 2009 nestabilní historii obchodování. K prvnímu zvýšení cen došlo v roce 2013, kdy se jeden bitcoin prodával za zhruba 1124 amerických dolarů. O čtyři roky později zažil bitcoin meteorický vzestup a dosáhl rekordních maxim, přičemž některé burzy měly cenu jediného bitcoinu kolem 20 000 dolarů koncem roku 2017. Ceny se však začaly v následujících měsících snižovat a v prosinci 2018 stál bitcoin 3300 dolarů. 

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg konstatoval Jeff Currie, vedoucí komoditních analýz Goldman Sachs, že křivka vývoje ceny mědi vypadá na grafu podobně jako křivka bitcoinu a mají společné i to, že v obou případech jde o spekulativní růst. Zlato podle něho zůstává obranným aktivem a opravdu neexistují důkazy, že by si bitcoiny přisvojily poptávku po drahých kovech.

(rek)

Další z kategorie Zlato