Zlato (oz) / USD
1 978,57
0,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Tři ze čtyř penzijních fondů zvýší svou alokaci do zlata

Podle výsledků průzkumu společnosti Pureprofile, provedeného ve Velké Británii, Itálii a Německu mezi 150 penzijními fondy s celkovým objemem spravovaných aktiv ve výši 213 miliard dolarů, tři čtvrtiny z nich očekávají, že v příštích dvanácti měsících zvýší svou alokaci do zlata, zatímco pouze pět procent z nich očekává, že svou držbu omezí.

Tři ze čtyř penzijních fondů mají v průběhu následujících 12 měsíců v úmyslu zvýšit svou alokaci do zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Informoval o tom tento týden fond Global Palladium Fund (GPF), jenž byl spuštěn v lednu 2021 a je spravován jménem ruské těžební společnosti Norilsk Nickel. Ta jako první těžební společnost spustila „kovové“ ETC fondy (Exchange-traded commodities, pozn. red.), když letos uvedla na trh šest ETC krytých fyzickými kovy – niklem, mědí, palladiem, platinou, stříbrem a zlatem. Fondy jsou kótovány na burzách London Stock Exchange, Deutsche Börse, Borsa Italiana a SIX.

„Očekáváme, že penzijní fondy spolu se správci majetku, rodinnými kancelářemi a dalšími profesionálními investory zvýší alokaci do zlata a dalších kovů, protože se snaží nadále diverzifikovat svá portfolia, zajistit se proti rostoucí inflaci a využít globálního hospodářského oživení,“ uvedl výkonný ředitel GPF Alexander Stoyanov.

ETC, které jsou určeny rodinným kancelářím, správcům majetku, institucionálním a dalším podobným profesionálním investorům, sledují spotovou cenu kovů a mají jedny z nejnižších poplatků na trhu s celkovými poměry nákladů v rozmezí od 0,12 do 0,20 procenta u ETC drahých kovů a až do 0,85 procenta u ETC průmyslových kovů, uvedl fond GPF v tiskové zprávě.

PSALI JSME: Zlaté fondy opět v rekordech

Server Investmentweek.co.uk v této souvislosti uvedl, že fond Fond Global Palladium snížil u svého ETC na fyzicky kryté zlato poplatky na 0,12 procenta, takže je nejlevnější na evropském trhu. „Tímto snížením celkového poměru nákladů produktu jsou jeho poplatky o tři bazické body nižší než u jakéhokoli jiného produktu na evropském trhu a o 0,28 procenta nižší, než u nejdražšího ETC na zlato krytého fyzickými aktivy, který je v nabídce,“ konstatoval server.

Současně ale upozornil, že Norilsk Nickel se v poslední době snaží zlepšit svou ekologickou image. „Vedle pokuty ve výši 2,1 miliardy dolarů, kterou firma původně odmítla zaplatit, se jí dostalo veřejného napomenutí od ruského prezidenta Vladimira Putina v důsledku úniku paliva, kdy v květnu 2020 zaplavilo okolí elektrárny (kterou firma vlastní, pozn. red.) 21 163 tun nafty.“

Jak server informoval, podle údajů společnosti Util má společnosti Norilsk Nickel sto procent příjmů ve výši 14 miliard dolarů negativní dopad na svět podle cílů udržitelného rozvoje OSN, pokud jde o opatření v oblasti klimatu (13) a život na zemi (15). Světová organizace na ochranu životního prostředí nedávno oznámila, že kvůli těžbě zlata je znečištěno téměř 1 500 kilometrů řek na Sibiři.

PSALI JSME: V Rusku dochází při těžbě zlata k masivnímu znečištění řek

(luk)

Další z kategorie Zlato