Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč je zlato nejlepší investicí na světě

Zlato je dnes nejlepší investicí na světě a v nadcházejících letech se chystá jít mnohem výš. Chceme, abyste i vy byli na palubě zlatého vlaku, který teprve vyjíždí ze stanice, tvrdí Mary Anne Adenová a Pamela Adenová, editorky měsíčníku The Aden Forecast v časopise Forbes.

V průběhu historie si zlato vždy udržovalo svou kupní sílu a nepřiblížila se mu žádná jiná investice. Foto: iStock

„Zlato je a vždy bylo nejoblíbenějším útočištěm na světě. V dobách nejistoty, hospodářských nebo politických rozvratů, válek, devalvací a dalších pohrom, zlato vždy vyšlo jako číslo 1. A jeho působivá historie sahá více než 5000 let zpátky.

Jinými slovy, neexistuje jediná položka nebo investice, která by se mohla přiblížit překonání dlouhodobých rekordů zlata. V průběhu historie si zlato vždy udržovalo svou kupní sílu a nepřiblížila se mu žádná jiná investice.

Zlato jsou také globální peníze přijímané po celém světě. To platí tisíce let. Navíc je zlato odolné a krásné, díky čemuž je také lepší než jiná média směny, o papírových nemluvě. A není ovlivňováno žádnou vládou ani centrální bankou. 

Zlaté horečky a loupeže

Tyto a další důvody jsou důvodem, proč je zlato po staletí tak žádané. Lidé za něj umírali, kradli ho a hromadili. Staroegyptští faraonové byli pohřbíváni se svým zlatem a v době Římského impéria se používalo jako peníze, alespoň v časech, kdy tato říše ovládla velkou část světa .

Španělští dobyvatelé drancovali Nový svět, hlavně při hledání zlatých pokladů. Kalifornská zlatá horečka byla dalším dobrým příkladem, kdy se lidé z celého světa honili za zlatým snem.

Po válce ve Vietnamu mohli uprchlíci, kteří unikli s trochou zlata, snadno najít cestu do bezpečí a začít nový život. Mnoho dalších nemělo takové štěstí. A to se dělo ve stovkách zemí po celém světě.

Tyto faktory a mnoho dalších jsou tím, co dělá zlato tak zvláštním. 

Bez dolaru je zlatu líp

V roce 1971 se zlato osvobodilo. Tehdy americký dolar odešel od zlatého standardu a zlato a dolar se začaly obchodovat na volném trhu. Před tím byla cena zlata fixována několik desetiletí. Ale najednou bylo zlato osvobozeno a začalo prudce stoupat.

Začalo to zvolna, ale pak tento tah nabral na síle a v následujících 10 letech cena zlata vyletěla o 2329 %, z 35 dolarů za unci na 850 dolarů. Poté pokleslo asi na 20 let, dokud nedosáhlo minima v roce 2001. To se shodovalo s koncem rozmachu technologických akcií a propadem akciového trhu.

Je zajímavé, že se to shodovalo také s počátečními fázemi intervencí Fedu (centrální banka USA). Předseda Fedu Greenspan v té době v zákulisí pracoval na podpoře akciového trhu. A tehdy došlo k zasetí semen masivního tisku peněz.

To se otevřeně ukázalo po finanční krizi v letech 2007–2008. Ta krize byla tak vážná, že doslova přivedla americkou ekonomiku na pokraj kolapsu, což způsobilo, že vládní úředníci činili tvrdá a rychlá rozhodnutí.

To vyústilo v program v kvantitativní uvolňování Fedu, který v podstatě vytvořil hromadu peněz ze vzduchu, aby zachránil ekonomiku. Všechny tyto přebytečné peníze také posílily akciový trh a zachránily ho před obrovským krachem.

Tiskařské stroje nevychladnou

To v zásadě upevnilo roli Fedu jako věřitele první instance. A to se stalo ještě zřetelnější v další krizi, která letos vypukla kvůli koronaviru, a jeho následcích, v podstatě vypnutí ekonomiky a její propad do těžké recese.

Fed již několik let snižoval úrokové sazby téměř na nulu, aby pomohl podpořit ekonomiku. Totéž dělaly i jiné země. To je situace, která se v celé historii lidstva nikdy nestala, která nás vrací o víc než 5000 let zpět. Virus vyvolal panickou akci a největší záchvat tvorby peněz, jaký kdy byl v historii zaznamenán.

Jen letos například Fed vytvořil biliony. Abychom uvedli tuto částku na pravou míru, je to víc než trojnásobek částky utracené v letech následujících po finanční krizi. Je to také víc než peníze vynaložené na zaplacení všech amerických válek dohromady … americké revoluce, občanské války, první světové války a druhé světové války. A to ještě neskončilo.

Není pochyb o tom, že Fed bude udržovat tiskařské stroje v provozu tak dlouho, dokud tato recese potrvá. A příslušné částky budou astronomické. S novými případy covidu se situace horší a vydrží déle, než se původně předpokládalo. To posiluje domněnku, že Fed bude tisknout peníze tak dlouho, jak bude muset, což může trvat roky.

Býčí trh

To je v zásadě to, co řídí současný býčí (růstový) trh se zlatem, který začal v roce 2015. Od té doby, kdy byl Fed vstřícný. Rovněž ostatní centrální banky po celém světě hromadí dluhy, což téměř zaručuje, že zlato bude v nadcházejících letech stále růst.

To platí zejména ze dvou důležitých důvodů …

Zaprvé, zlato je velmi žádané a je tomu již několik let. To udrží tlak na jeho cenu. A jakmile se inflace díky všem penězům, které se tisknou, zvedne, bude zlato ještě přitažlivější.

Zadruhé, americký dolar bude pokračovat v poklesu, který probíhá od roku 1971. To také poskytne víc paliva pro býčí trh zlata. Pokud se tento býčí trh bude odvíjet stejně jako předchozí, mohla by cena zlata v konečném důsledku stoupat k hodnotě 7500 dolarů nebo i víc.

Víme, že to může znít šíleně, ale stalo se to už dřív a mohlo by se to stát znovu. A to tím spíš, že jsme v nezmapovaných vodách a bezprecedentní době. Ale bez ohledu na to, kde zlato skončí, je v dnešní době nejlepší investicí.

Je připraveno překonat akcie a dluhopisy a je tam, kde má být. Na jeho nákup není pozdě. Velké vzrušující pohyby nahoru jsou teprve v následujících měsících a letech před námi. Takže ještě je čas se připojit. A když budeme mít korekci směrem dolů, bude to ideální čas na nákup nebo posílení pozic,“ uzavírají sestry Adenovy svoji esej ve Forbesu.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato