Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,03 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Stále víc analytiků se nebojí ceny 5000 dolarů za unci zlata

Zlato za posledních šest měsíců podražilo o víc než 16 procent. Analytici věří, že by jeho cena mohla vystoupat nad 5000 dolarů za unci, protože investoři se uprostřed nesčetných makroekonomických nejasností stále víc hrnou do bezpečných aktiv.

Analytici věří, že by jeho cena mohla vystoupat nad 5000 dolarů za unci, protože investoři se uprostřed stále víc hrnou do bezpečných aktiv. Foto: iStock

V květnu Thomas Kaplan, zakladatel společnosti Electrum Group, která se v New Yorku zabývá správou aktiv, řekl agentuře Bloomberg, že cena zlata poroste až na 5000 dolarů za unci a možná ještě výš v závislosti na okolnostech.

Začátkem měsíce investiční konzultant a analytik zlata a stříbra Dan Popescu na instagramové IGTV řekl, že globální ekonomika čelí možnosti změny měnového systému. Popescu mimo jiné také věří, že v příštích pěti letech by cena zlata mohla překonat 5000 dolarů za unci kvůli pandemii a dalším makroekonomickým faktorům, jež vyvolaly explozi vládního zadlužení. 

Ronald-Peter Stöferle, partner a správce fondů v lichtenštejnské společnosti Incrementum, je přesvědčen, že jsme na začátku zlatého desetiletí. Vůbec se neobává o svou reputaci, když věří na cenu 8900 dolarů za unci do deseti let. 

Propad dolaru

Stephen Roach, bývalý asijský šéf banky Morgan Stanley na webu Market Watch uvedl, že éra amerického dolaru se možná chýlí ke konci a předpovídá 35procentní pokles americké měny oproti jejím hlavním soupeřům. „Dolar bude klesat velmi, velmi ostře.“

Vzestup Číny a separace USA od jejich obchodních partnerů podle jeho názoru připravuje půdu pro dramatické oslabení americké měny v příštích několika letech, což pravděpodobně ukončí její nadřazenost jako světové rezervní měny. 

„Navíc neuvěřitelné zásahy centrálních bank znehodnotí americký dolar, euro a libru, což zase pomůže zvýšit cenu zlata,“ cituje Dana Popescua brokerský server IG.

Nadhodnocený akciový trh

Podle nedávného průzkumu, který provedla Bank of America, uvedlo 98 procent investorů, že finanční trhy jsou po návratu z březnových minim po globálních vládních stimulačních balíčcích přeceňovány.

Úroveň hotovosti u správců fondů v červnu klesla na 4,7 z 5,7 procenta v předchozím měsíci, přičemž 93 procent investorů přiznalo obavy z dlouhodobé recese.

Bank of America ve zprávě uvedla, že nedávný nárůst optimismu investorů zůstává „křehký“ a že je nepravděpodobné, že se udrží. 

(rek)