Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatem obyvatel ke šťastným zítřkům

Vietnamská centrální banka se spolu s ostatními státními sektory a ministerstvy snaží vypracovat plán tzv. prevence ekonomiky, v níž by dominovalo zlato. Banka ve své zprávě pro zákonodárný sbor uvedla, že naplánuje, jakým způsobem se zlato obyvatel stane zdrojem sociálního a ekonomického rozvoje Vietnamu do roku 2020.

Banka plánuje, jakým způsobem se zlato obyvatel stane zdrojem sociálního a ekonomického rozvoje Vietnamu. Foto: iStock

Podle čínského internetového deníku Sin-chua se předpokládá, že mezi vietnamským obyvatelstvem je zhruba 500 tun bezprizorního zlata v hodnotě miliard dolarů. Podle komunisty ovládané centrální banky by bylo užitečnější, kdyby lidé vyměnili zlato za peníze a další majetek, který by bylo možné investovat do národní ekonomiky.

„Konverze nevyužitého zlata do jiných aktiv má navíc snížit závislost Vietnamců na zlatě. Přeměna nečinného zlata na jiný majetek změní zvyky a zájem lidí o vlastnictví zlata. Zlato pak bude méně atraktivní a nebude bránit vývoji ekonomiky,“ popisuje záměr centrální banky Sin-chua.

Absurdní informace

Od roku 2014 prý už zlato není ve Vietnamu příliš atraktivní a pákový efekt poptávky a nabídky na vietnamském trhu je poměrně vyvážený. Obchodování se zlatem nabralo sestupný trend a firmy většinou nakupovaly zlato od jednotlivých klientů, píše čínský deník bez uvedení jakýchkoli souvislostí.

Informace podobného typu připadají občanům tržních ekonomik absurdní, ale podle vietnamské tiskové agentury takovou snahu centrální banka skutečně vyvíjí. V mnohem ekonomicky liberálnějším nacionalistickém Turecku se podobné úsilí setkalo jen s minimálním ohlasem. Bude proto zajímavé sledovat, jakým způsobem si s tím hodlá poradit centrálně plánované hospodářství.

(rek)

Další z kategorie Zlato