Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Policie po dvou letech od krádeže zlaté toalety v Blenheimském paláci

Vyšetřování krádeže zlaté toalety v hodnotě několika milionů liber detektivy nadále pokračuje, uvedla policie v britském regionu Thames Valley. Toaleta od konceptuálního umělce Maurizia Cattelana byla vystavena v Blenheimském paláci ve Woodstocku jen několik dní předtím, než byla tento týden před dvěma lety při krádeži odcizena.

Zlatá toaleta byla vystavena v Blenheimském paláci v hrabství Oxfordshire krátce předtím, než došlo k jejímu odcizení. Foto: Blenheim Art Foundation

V souvislosti s krádeží v honosném sídle v Oxfordshire bylo dosud zatčeno sedm osob, rekapituloval server deníku Oxfordmail. V aktuálním sdělení, které policie Thames Valley sdílela v den druhého výročí vloupání, se uvádí, že vyšetřování policie nadále pokračuje, sedm zatčených osob bylo propuštěno na svobodu a nebylo vzneseno žádné obvinění.

V návaznosti na krádež nabídla pojišťovna Fine Art Specie Adjusters odměnu 100 000 liber za informace vedoucí k navrácení toalety z 18karátového zlata, jejíž hodnota se odhaduje na 4,8 milionu liber (zhruba 113 milionů korun, pozn. red.). Ředitel pojišťovny Philip Austin řekl tento týden BBC, že odměna stále platí: „O odměnu se zatím nikdo nepřihlásil. Zpočátku se objevila spousta informací, ale teď vše utichlo.“

Loupež

Zloději udeřili 14. září 2019 kolem 4:50 ráno. Pět osob vniklo do paláce ve Woodstocku předními vraty a vjelo na nádvoří. Tři z nich, oblečení v tmavém oblečení a s kuklami na hlavách, vystoupili z aut; za volantem zůstali dva řidiči.

Trojice mužů pronikla dovnitř, kde vytrhli instalovanou toaletu, čímž podle policie způsobili „značné škody a vytopení“. Pak osmnáctikarátovou toaletu vynesli z paláce a naložili do kufru jednoho z aut. Předpokládá se, že oba vozy jezdily na falešné poznávací značky.

Krádeží byly způsobeny značné škody a také vytopení, uvedla policie. Foto: Policie Thames Valley

Klíčové body vyšetřování

Dva dny po krádeži, 16. září 2019, bylo oznámeno, že 66letý muž z Eveshamu byl zatčen policií West Mercia pro podezření z vloupání. Později byl propuštěn. Vedoucí vyšetřující důstojník případu, detektiv inspektor Jess Milne z policie Thames Valley uvedl, že policisté po odcizené toaletě „stále aktivně pátrají“.

O týden později prý policie v hrabství Gloucestershire zvažovala, zda za vloupáním do zámku Sudeley, vzdáleného 30 mil od Woodstocku, nestojí také zloději z Blenheimu. Později v září byl v souvislosti s krádeží zatčen 35letý muž. Následující měsíc byli zatčeni 38letá žena, 37letý muž a 36letý muž – všichni z Oxfordu – pro podezření ze spiknutí za účelem vloupání.

V listopadu byl zatčen 35letý muž z Londýna pro podezření z manipulace s kradeným zbožím. Sedmý podezřelý – 44letý muž z Kentu – byl zatčen v červnu 2020 pro podezření z vloupání. Všichni byli v rámci vyšetřování propuštěni. Toaleta nebyla nikdy nalezena.

Cattelanovo dílo bylo předtím nainstalováno v newyorském Guggenheimově muzeu, kde ho v září 2016 využilo přes 100 tisíc lidí. Rok na to se dostalo na titulky novin poté, co bylo guggenheimovým hlavním kurátorem nabídnuto tehdejšímu prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.

PSALI JSME: Zlatá toaleta za pět milionů dolarů

(luk)

Další z kategorie Zlato