Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Zlatá toaleta za pět milionů dolarů

Z výstavy italského umění v anglickém paláci Blenheim byla ukradena toaleta z masivního zlata. Záchod údajně v hodnotě pěti až šesti milionů dolarů byl součástí výstavy italského umělce Cattelana, která byla otevřena ve čtvrtek a měla trvat do 27. října.

Uloupené zlato z plně funkční toalety ze zlata s názvem Amerika nebylo zatím nalezeno. Foto: Youtube

Návštěvníci výstavy byli vyzváni, aby si rezervovali tříminutové pobyty na plně funkční toaletě ze zlata s názvem Amerika. Podle generálního ředitele Blenheimova paláce Dominika Hareho byla toaleta ukradena při „velmi rychlém nájezdu“ v historickém oxfordshirském domě v brzkých ranních hodinách v sobotu 14. září.

Vyskytly se však spekulace, že krádež je podvodem podobným žertu pouličního umělce Banksyho, který v okamžiku aukčního prodeje své dílo Dívka s balónem nechal rozpárat v rámu zabudovanou skartovačkou. Italský umělec Cattelan to však popřel a řekl reportérům, že „by si přál“, aby to opravdu byl jenom žert.

„Když mě dnes ráno kvůli této události probudili, myslel jsem, že je to žert: Který hlupák by kradl záchod? Na okamžik mi vypadlo, že je ze zlata,“ sdělil umělec deníku The New York Times. Podle BBC jde o 18karátové zlato.

„Přál bych si, aby to byl žert,“ dodal Cattelan s tím, že incident je to vážný, i když trochu surrealistický, protože předmětem loupeže byla právě toaleta. Podle rozhlasu je Cattelan „otřesený a šokovaný“ a „cítí se, jako v loupežném filmu“.

Vyšetřování pokračuje

Uloupené zlato nebylo zatím nalezeno, což vede k obavám, že už je roztaveno. Podle BBC byl 66letý muž v souvislosti s krádeží zatčen ale poté propuštěn na kauci. Vylomení toalety podle detektiv inspektora Jess Milneové způsobilo i poměrně silné vyplavení a „významné poškození“ části Blenheimova paláce – rodiště Winstona Churchilla.

Policie zatím zřejmě žádné stopy vedoucí k odhalení pachatelů nemá, vyzvala totiž občany, aby se na ni s jakýmikoli poznatky týkajícími se případu obrátili. „Vyšetřování pokračuje a je nyní mojí hlavní prioritou,“ řekla Milneová BBC.

Cattelan vytvořil své zlaté umělecké dílo jako názor na nadměrné bohatství a americký sen.

„Je ironií, že umělecké dílo zobrazující americký sen, myšlenka elitního předmětu zpřístupněného všem, by mělo být zničeno,“ uvedl server Dezeen, který se kauze podrobně věnoval.

„Doufáme, že nádherné dílo našeho milého přítele Maurizia Cattelana se stane tímto hloupým a zbytečným činem nesmrtelným,“ konstatoval Dominik Hare.

Cattelanovo dílo bylo předtím nainstalováno v newyorském Guggenheimově muzeu, kde ho v září 2016 využilo přes 100 tisíc lidí. Rok na to se dostalo na titulky novin poté, co bylo guggenheimovým hlavním kurátorem nabídnuto prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi.

(rek)