
U cen zlata zůstali mírně pozitivní díky oficiálnímu sektoru a významným ekonomickým a geopolitickým nejistotám. Na druhou stranu robustní americká ekonomika spolu s jestřábími kroky centrální banky USA by dle nich mohly působit proti zlatu.
Zdůraznili zejména výhodu dvojí funkce zlata. „Na jedné straně je využíváno na ochranu a zvyšování bohatství, na druhé straně je to také spotřební zboží v podobě šperků a technologické poptávky.
V obdobích ekonomické nejistoty poptávka žene cenu zlata nahoru kvůli efektu bezpečného přístavu. Během ekonomických expanzí zase podporuje jeho výkonnost spotřebitelská poptávka. Abychom to uvedli v číslech: Od roku 1971 se cena zlata v dolarech zvyšovala o osm procent ročně.
PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému
Zlato je výjimečné v tom, že jeho negativní korelace s akciemi a jinými rizikovými aktivy se zvyšuje, když se jich investoři zbavují. Například během finanční krize se hodnota akcií a dalších rizikových aktiv propadla stejně jako nemovitosti a většina komodit.
Zlato se naproti tomu drželo a jeho cena od prosince 2007 do února 2009 vzrostla o 21 procent. I při posledním prudkém poklesu akciového trhu v letech 2020 a 2022 zůstala výkonnost zlata pozitivní.“
Až na několik výjimek podle analýzy Deutsche Bank zlato ve špatných dobách obzvláště dobře fungovalo na snížení celkových ztrát. Zlato ale také umí růst s akciemi a jinými rizikovými aktivy, když se trhům daří, což je přesně ta výhoda vyplývající z dvojí povahy zlata:
Jako investice i jako spotřebního zboží. To je způsobeno efektem bohatství podporujícím spotřebitelskou poptávku po zlatě a také poptávkou investorů, kteří hledají ochranu před očekáváním vyšší inflace.
PSALI JSME: Velkým komerčním bankám dochází zlato
„Trh zlata je také likvidnější než některé velké finanční trhy. Objemy obchodů jsou podobné jako u amerických státních dluhopisů. V roce 2023 to bylo v průměru 163 miliard dolarů denně. Důležité je, že zlato umožňuje investorům dostát závazkům, když se méně likvidní aktiva v jejich portfoliu obtížně prodávají nebo klesá jejich cena.“
A tak je výhled následující: Centrální banky a investice do zlatých burzovních fondů asi budou kvůli ekonomické nejistotě zdrojem poptávky k zajištění rizik. Na druhé straně vysoká cena sníží zájem šperkařského průmyslu.
Ale zřejmě převáží to, že zlato může přinést nejen významné vylepšení portfolia kvůli rizikům, ale i výnosy. „Historicky zlato generuje pozitivní výnosy v dobrých i špatných ekonomických časech,“ konstatuje banka s aktivy 1,3 bilionu eur (32,6 bilionu korun).
PSALI JSME: Bohatší investoři se tím nechlubí, ale přidávají zlato do svých portfolií
(rek)