Zlato (oz) / USD
2 018,70
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Po světě koluje 212 582 tun ryzího zlata

Nejlepší odhady, které jsou v současné době k dispozici, naznačují, že v průběhu historie bylo vytěženo 212 582 tun zlata, z čehož asi dvě třetiny byly vytěženy od roku 1950. Nejnovější únorová zpráva asociace obchodníků a producentů zlata World Gold Council ovšem dodává, že součty jsou pouze orientační.

Nejvíce dosud vytěženého zlata 96 487 tun, tvoří klenoty. Ilustrační foto: iStock

Přesné zjištění množství zlata vytěženého v průběhu historie označuje za nemožný úkol a připouští, že odhady se liší. Zveřejněný soubor spojuje data několika zdrojů. Mezi hlavní zdroje patří analytická firma Metals Focus, agentura Reuters a americká geologická služba U.S. Geological Survey.

Změna množství zásob zlata se každý rok rovná celkové těžbě, protože zásoby mohou růst pouze o objem nového zlata vstupujícího na trh. Každý rok globální těžba dává do oběhu přibližně 2 500 až 3 000 tun zlata. Protože je zlato prakticky nezničitelné, znamená to, že téměř veškerý žlutý kov, který byl kdy vytěžen, stále v nějaké podobě někde existuje.

PSALI JSME: Kolik zlata existuje a kde právě je…

Pokud by každá unce vytěženého kovu byla položena vedle sebe, výsledná krychle ryzího zlata by měřila pouze kolem 22 metrů na každé straně. Reálně však 96 487 tun zlata (45 %) tvoří klenoty. Slitky a mince u soukromých i fondových investorů tvoří 47 454 tun světových zásob zlata (22 %). V centrálních bankách pak je ve zlatých cihlách uloženo 36 699 tun tohoto vzácného kovu (17 %).

Do kategorie „ostatní“ World Gold Council, zařadil 31 943 tun zlata (15 %). Tato kategorie je částečně zlato použité při výrobě něčeho jiného než zlatých šperků – např. v elektrotechnice nebo zdravotnictví – ale i zlaté rezervy, které nelze přesně dohledat. Zatím prokázané zásoby dosud nevytěženého zlata mají činit 59 tisíc tun, což znamená, že podstatná většina dosud objeveného zlata již vytěžena byla.

PSALI JSME: Kolik zlata je na světě?

(rek)

Další z kategorie Zlato