Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ole Hansen: Zlato se vrhá na malátnost akciových trhů

Zlato, které se od poloviny dubna nachází v klesajícím trendu, našlo v pokračujících turbulencích na světových akciových trzích nejistou nabídku. Nová nabídka však zatím nebyla dostatečně silná na to, aby narušila některé z nedávno vytvořených taktických krátkých pozic. Aby se tak stalo, potřebuje kov den, kdy se rozběhne vzhůru, nebo období konsolidace zpět nad 200denní klouzavý průměr, který je v současnosti na úrovni 1839 dolarů za troyskou unci.

Zlato má co dělat, k nápravě škod na grafu způsobených během dubna je zapotřebí ještě hodně práce, říká Ole Hansen. Foto: Saxo Group

Z pohledu absolutního výnosu lze považovat dosavadní roční výkonnost zlata v dolarech za zklamání, ale při zvážení dopadu silnějšího dolaru a prudkých ztrát akcií a dluhopisů bude každý diverzifikovaný investor se zlatem pravděpodobně spokojen.

Během uplynulého měsíce zlato trpělo dvojím úderem v podobě silnějšího dolaru a FOMC (Federální výbor pro volný trh, pozn. aut.), který signalizoval agresivní tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb s cílem bojovat proti inflaci na nejvyšší úrovni za poslední desetiletí.

Fajn, pokud ekonomika neutrpí příliš velký útlum, čímž se zvýší riziko recese. To, co se během posledních 48 hodin změnilo, byly neradostné zprávy o výsledcích hospodaření velkých amerických maloobchodních firem, které zvyšují riziko hlubšího hospodářského propadu, než se očekávalo.

Naposledy Target Corporation (síť diskontních supermarketů v USA, pozn. red.), která se tento čtvrtek propadla nejvíce od roku 1987, kdy proběhlo „Černé pondělí“. Generální ředitel firmy ve svém komentáři jako důvod uvedl přetrvávající nákladové tlaky a nafukující se zásoby v souvislosti se změnou spotřebitelských výdajů.

Tento vývoj napomohl prohloubení krize na světových akciových trzích a nyní toto oslabení pokračuje, čímž podporuje krytí krátkých pozic a nákupy amerických dluhopisů jako čerstvého útočiště, zatímco dolar změkčuje. Všechen vývoj, který podpořil zmíněnou nabídku zlata.

Výnosy amerických desetiletých dluhopisů očištěných o inflaci se obchodují níže, přičemž prolomení pod 21denní klouzavý průměr na úrovni +0,09 procenta signalizuje ztrátu krátkodobého býčího impulsu. Ztrátu momenta v posledních týdnech zaznamenali investoři ETF fondů (Exchange Traded Fund), kteří snížili držbu zlata ve všech 18 posledních dnech kromě jednoho.

Zdroj: Saxo Group

Finanční manažeři v posledním sledovaném týdnu do 10. května pak snížili svůj čistý dlouhý objem ve futures na zlato na burze COMEX na tříměsíční minimum. Zajímavé je, že poslední snížení bylo způsobeno především likvidací dlouhých pozic bez známek zájmu o nekrytý krátký prodej.

Zachováváme býčí výhled pro zlato vzhledem k potřebě diverzifikace uprostřed problémového akciového trhu a zvýšenému riziku chyb v politice americké centrální banky (Fed), které vedou k poklesu výnosů a dolaru.

Z grafu výše je zřejmé, že zlato má co dělat, a k nápravě škod na grafu způsobených během uplynulého měsíce je zapotřebí ještě hodně práce. První známkou zlepšení by bylo prolomení 200denního klouzavého průměru na úrovni 1839 dolarů následované úrovní 1868 USD, přičemž druhá jmenovaná úroveň je první úrovní signalizující ztrátu medvědího momenta.

PSALI JSME: UBS: Inflace může zvýšit poptávku po zlatě. Jeho výnosy za posledních 15 let překonaly akcie

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)