Zlato (oz) / USD
2 209,85
1,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodníci se zlatem nemají co prodávat

Ludwig Karl je členem představenstva Swiss Gold Safe, která bohatým cizincům ukládá v Alpách do trezorů drahé kovy. Jak se pandemie zhoršuje, příliv kovů stoupá. Firma obvykle pomáhá zákazníkům zlato i nakupovat, ale poté, co vlády uzavřely desítky podniků, je nákup fyzického zlata obtížný.

Certifikovaní prodejci zlata odhadují, že zásoby, pokud ještě nějaké mají, by mohly dojít již tento týden. Foto: iStock

„Rušení letů narušuje plány na dopravu drahých kovů po celém světě a těžební společnosti proto snižují své aktivity. To zpomaluje celé průmyslové odvětví drahých kovů. Proto poptávka po zlatě  roste,“ píše australský týdeník The Age.

„Co se děje, je naprosto šílené,“ cituje Karla týdeník. „Pokud si někdo chce koupit zlato, nezbývá mi, než mu popřát vše nejlepší. Většina obchodů s drahými kovy je totiž uzavřena,“ říká manažer, který uvízl doma, kde se stará o své starší příbuzné. 

Rafinerský průmysl ve Švýcarsku, hlavní mezinárodní centrum zpracování zlata na cihly a mince, se kvůli omezení pandemie z velké části uzavřel. „Celý dodavatelský řetězec je stále štíhlejší a štíhlejší,“ řekla Debra Thomsonová, globální ředitelka prodeje zlata v IBV International Vaults, která také nabízí úschovu zlata v bezpečných sejfech a nákup drahých kovů po celém světě. „Naposledy jsem viděla tak velký chaos v září 2011.“

Soukromí investoři obvykle kupují zlaté cihly o hmotnosti jednoho kilogramu nebo menší odlitky, na rozdíl od těch, jaké se obchodují mezi bankami. Nedostatek nabídky nejvíc ovlivňuje právě tento nižší segment trhu. Ti, kteří si stále chtějí koupit a uložit menší zlaté odlitky či mince, budou zřejmě muset počkat na otevření rafinerií. 

Tři z největších na světě – Valcambi, Argor-Heraeus a rafinerie skupiny MKS PAMP – sídlí v Ticinu, švýcarském kantonu u hranic se severní Itálií, který je z celonárodního hlediska nejvíc zavirovaným regionem.

Objednávky se přijímají

„Stále prodáváme, ale musíme odkládat dodávky,“ dodává Thomsonová z IBV International Vaults. „Pokud s tím někdo počítá, můžeme s ním dál jednat. Jinak je obchod limitován minimálními zásobami.“

Podobná situace je i v Česku. Certifikovaní prodejci zlata odhadují, že zásoby, pokud ještě nějaké mají, by mohly dojít již tento týden. Nové zásilky ze švýcarských rafinerií nelze očekávat dřív než v polovině dubna. To se navíc ještě může s velkou pravděpodobností změnit. Objednávky se však zatím přijímají.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato