Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nový rekord ceny zlata: 2 079,76 dolaru za unci

Cena zlata 3. května pokořila dosavadní rekord z loňského roku a krátce před půlnocí dosáhla historického maxima 2 079,76 dolaru za troyskou unci. Poté se vrátila k úrovni kolem 2 030 dolaru za unci, když se trhy uklidnily po očekávaném zvýšení úrokové sazby americké centrální banky (Fed) o 25 bazických bodů na 5-5,25 procenta.

Cena zlata 3. května pokořila dosavadní rekord z loňského roku a krátce před půlnocí dosáhla historického maxima 2 079,76 dolaru za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Podle komentátorů se cena zlata vyšvihla tak vysoko proto, že Fed signalizoval pauzu ve zvyšování základní úrokové sazby, což předseda Fedu Jerome Powell v obvykle jinotajných narážkách potvrdil. Oznámil, že další rozhodnutí o měnové politice budou záviset na nových datech.

Fed tak podle brokerského webu FXStreet přechází od svého dřívějšího jazyka „další tvrdé politiky“ k „pečlivému sledování příchozích informací“, což naznačuje, že měnovou politiku prozatím považuje za dostatečně restriktivní, aby zkrotila inflaci.

PSALI JSME: Stále víc analytiků věří na nový rekord ceny zlata

Cena zlata po dosažení rekordu začala klesat, protože makléři hleděli rychle realizovat zisky. Nic to ovšem nemění na tom, že vzácný kov konečně porazil předchozí rekord ze 7. Srpna 2020 s cenou 2 075,22 dolaru za unci. Pro české zájemce o zlato však dolarový rekord téměř nic neznamená.

Neuvěřitelná síla naší měny tak při rekordu zvýšila cenu zlata jen na 43 680 korun, ale ta se vzápětí vrátila k hladině 43 000 korun za unci. I když je to zhruba o pětistovku víc než v předchozích dvou týdnech, za rekordní cenou v Česku zůstává hodně daleko. Ta v loňském roce dosáhla maxima na ceně 47 888 korun za unci a s maržemi dovozců a prodejců přesáhla hranici 50 000 korun za unci.

PSALI JSME: Rekordní cena zlata letos pro Česko neplatí

(rek)

Další z kategorie Zlato