Zlato (oz) / USD
2 045,75
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nová finta pašeráků: zlato jako pasta

Pašování zlata nabralo inovativní a neobvyklý obrat. Pašeráci se uchýlili k přepravě drahého kovu ve formě tekuté pasty, což je metoda, která se pro bezpečnostní skenery ukázala jako obtížněji vyhledatelná.

Při nedávném záchytu na letišti Lakhnaú byli celníky zadrženi dva cestující z Dubaje. Ilustrační foto: iStock

Při nedávném incidentu na letišti Lakhnaú, což je hlavní město indického státu Uttarpradéš známého také jako Zlaté město Východu, byli chyceni pašeráci s se čtyřmi kilogramy zlata v ceně odhadované na 240 tisíc dolarů.

Noviny Hindustan Times, indický anglicky psaný deník se sídlem v Dillí, popsaly důmyslnou a často bizarní taktiku pašeráků. Při nedávném záchytu na letišti Lakhnaú byli celníky zadrženi dva cestující z Dubaje. Jeden měl zlato v kávovaru, druhý ho ukryl jako pastu v konečníku. Šlo o dva samostatné případy.

V prvním případě bylo v kávovaru zlato o hmotnosti 3,497 kg, které se jevilo podezřele při skenování a později bylo zjištěno, že přístroj je abnormálně těžký, navíc rozbitý a poté byly po rozříznutí svár uvnitř nalezeny dva zlaté válečky.

PSALI JSME: Přetížená pašerácká linka zlata z Keni do Indie

Na základě podezření, rovněž při rutinní prohlídce, bylo u jiného cestujícího objeveno v konečníku dalších 554 gramů zlata. A to není prý ojedinělý případ. Už v dříve bylo nalezeno zlato v rektech, parukách nebo zašité v zavazadlech.

Zlato má v Indii posvátný význam. Kulturní a náboženská poptávka dělá ze zlata velmi žádanou komoditu. Vysoké clo a další poplatky ve výši 18,45 procenta, však z Indie dělají živnou půdu pro pašování zlata.

Za posledních pět let bylo jen v Lakhnaú chyceno přes sto pašeráků a celníci tam zabavili přibližně 225 kilogramů zlata. The Times of India informovaly o případu, kdy se kurýrovi málem podařilo uniknout odhalení na celnici dokonce s kilem zlata v konečníku.

PSALI JSME: Clo na dovoz zlata v Indii udržuje celníky na nohou

(rek)

Další z kategorie Zlato