Zlato (oz) / USD
1 936,91
0,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Názory na zlato jsou rozhoupané stejně jako jeho cena

Tolik rozporuplných názorů na další vývoj ceny zlata během jednoho týdne se hned tak nevidí. Obecně se soudí, že cena zlata bude nyní klesat kvůli ochlazování poptávky po bezpečném útočišti a kvůli jestřábím výrokům předsedy americké centrální banky (Fed) Jerome Powella a jeho kolegů.

Zlato je podle některých expertů podhodnocené, a proto očekávají jeho větší zdražení. Ilustrační foto: Shutterstock

Celkově se zájem spekulantů o zlato se snížil zmírněním obav z nekontrolovatelného vývoje na Blízkém východě „Zlato proto ztratilo přes 50 dolarů od chvíle, kdy minulý týden sáhlo na úroveň 2 000 dolarů,“ konstatuje agentura Reuters.

Druhým důvodem jsou dle ní výroky bankéřů Fedu, včetně Powella, kteří uvedli, že si stále nejsou jisti, zda jsou úrokové sazby dostatečně vysoké, aby zatočily s inflací.

Trhy si z toho odvodily, že sazby začnou klesat až někdy příští rok v červnu a v návaznosti na to se zvýšil jejich zájem o americké státní dluhopisy, což vždy ubere investicím do zlata. A také dolarový index zamířil k největšímu týdennímu zisku za víc než tři měsíce, což zase omezuje prodej zlata, protože je dražší pro kupce ve všech ostatních měnách.

PSALI JSME: Cena zlata zaznamenala nejsilnější říjnový nárůst za půl století

Přesto Philip Petursson, hlavní investiční stratég společnosti IG Wealth Management v televizi Bloomberg prohlásil, že zlato je podhodnocené a očekává jeho větší zdražení, přičemž padla cena 2 400 dolarů za unci.

„Jakékoli otočení americké měnové politiky, byť jen holubičími poznámkami, by mohlo cenu zlata zase zvednout a geopolitické napětí by mohlo být dalším růstovým katalyzátorem,“ cituje v podobném tónu portál Yahoo!Finance i Carlo De Casu, tržního analytika Kinesis Money.

Na druhé straně Adrian Ash z BullionVaultu, praktik z firmy, která se prodejem a nákupem zlata zabývá, tvrdí, že opak je pravdou a že je na trhu zlata moc:

PSALI JSME: Saxo Bank: Vzestup zlata zpomalil, protože se zastavil růst sazeb a vzrostla ochota riskovat

„Žádná zlatá horečka se nekoná! Krize poslala ceny zlata nahoru, protože ostatní třídy aktiv klesaly, což potvrdilo hodnotu drahého kovu jako formy finančního pojištění. Ale lidé spíš, než aby spěchali s nákupem zlata, využili vysoké ceny k tomu, aby ho prodali,“ řekl magazínu IFA.

Dál operuje s konkrétními čísly: „Počet lidí, kteří se u nás rozhodli koupit zlato za minulý měsíc vzrostl o 16,4 procenta ze čtyřletého minima, zatímco počet těch, kteří prodávali vyskočil o 69,3 procenta, což je nejprudší nárůst od březnové krize v americkém regionálním bankovnictví, kdy vyletěly ceny k historickým maximům.“

Lidé, kteří obchodují přes BullionVault, minulý měsíc prodali téměř o půl tuny zlata víc, než koupili.

PSALI JSME: Giambruno: Nejvýznamnější zisky zlata jsou stále před námi

(rek)

Další z kategorie Zlato