Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na Oktoberfestu nenechalo zlato nikoho na suchu

Inflace si dál vybírá daň na globální ekonomice, což akutně pocítili i návštěvníci Oktoberfestu. Pokud by ovšem platili zlatem, byli by milovníci piva vyšších cen ušetřeni. Minulý týden zveřejnila investiční společnost Incrementum svůj proslavený poměr hodnoty zlata k hodnotě prodávaného na mnichovském festivalu.

Zlato si svou hodnotu neuchovává jen v poměru k alkoholu, ale například i k iPhonu, tvrdí experti společnosti Incrementum. Ilustrační foto: iStock

Podle letošní ceny se za jednu unci zlata dalo koupit 119 litrových korbelů piva. Analytici společnosti Incrementum poznamenali, že ve zlatém vyjádření si návštěvníci pivního festivalu, kterých bylo přes sedm milionů, mohli koupit pouze o jedno pivo méně ve srovnání s loňskými cenami. Přitom cena piva na Oktoberfestu vzrostla o osm procent na rekordních 14 eur.

„Cena zlata v eurech téměř absorbovala letošní nárůst ceny piva,“ cituje analytiky web Kitco News. V delším horizontu je to výraznější. „Při pohledu na cenu piva na Oktoberfestu před covidem cena vzrostla o víc než 26 procent. Spotřebitelé si tak letos mohli za zlato koupit o čtyři korbely víc než v roce 2019.“

A nejen to. Uživatelé papírových peněz byli letos střízlivější nejen kvůli inflaci, ale i proto, že se velikost pivních korbelů zmenšila. Už to nebyl litr piva jako v roce 2019, ale ani ne 0,75 litru. „Zlato tak v posledních letech velmi dobře ochránilo milovníky zlatavého moku před inflací (podle ceny piva na Oktoberfestu, pozn. aut.), a tak si mohli dopřát svoji obvyklou dávku. „Na suchu nezůstali,“ konstatovali analytici.

PSALI JSME: Predikce analytiků ceny zlata na rok 2023

„Zlato si svou hodnotu neuchovává jen v poměru k alkoholu, ale například i k iPhonu,“ dodávají experti společnosti Incrementum, kteří si jako další zajímavý příklad vybrali ikonický smartphon. „Například iPhone 15 Pro s 1 TB úložištěm nyní stojí pouhých 0,78 unce zlata, což je o víc než deset procent méně ve srovnání s cenami v loňském roce.“

„Zlatý investor utratí za současný iPhone podstatně méně než před 16 lety. A to za méně zlata získá podstatně lepší přístroj, protože současný iPhone 15 Pro má s tím původním pouze společný název. Jeho výkon je mnohem lepší než u iPhonu první generace,“ dodávají analytici.

Pokud jde o americké dolary, je obrázek úplně jiný. V roce 2007 stál první iPhone 599 dolarů, dnes tento smartphone stojí 1 499 dolarů. „Ve srovnání s první verzí iPhonu to odpovídá nárůstu ceny o 150 procent nebo roční míře inflace iPhonu 5,9 procent,“ spočítali analytici lichtenštejnské společnosti.

PSALI JSME: Kolik zlata je na světě?

(rek)

Další z kategorie Zlato