Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Jak může krize dodavatelského řetězce ovlivnit cenu zlata?

Vzhledem k dramatickým událostem posledních měsíců není divu, že trhy zůstávají volatilní a mnoho investorů se obává, jak by tato situace mohla ovlivnit jejich investice do fyzického zlata. Zdá se však, že uprostřed celého tohoto chaosu v dodavatelském řetězci cena zlata reaguje především na své „tradiční“ faktory, jako jsou údaje o inflaci v USA a dynamika amerického dolaru.

Jak může krize dodavatelského řetězce ovlivnit cenu zlata? Ilustrační foto: iStock

Cenový vývoj zlata podle Nickyho Shielse, vedoucího oddělení strategie kovů ve společnosti MKS PAMP Group, reagoval na „starosvětské myšlení“, že inflace je pro ceny zlata býčí. Zlato, jak uvedl, zůstává nabízeno směrem k 1800 dolarům a drží si své zisky i po zveřejnění aktuálního amerického indexu spotřebitelských cen (CPI).

Jiní analytici, napsal server Goldavenue.com, zaznamenali potenciálně rostoucí poptávku po zlatě coby bezpečném aktivu, které mnozí investoři upřednostňují v dobách ekonomické nejistoty, jako je ta dnešní.

„Zlato vstupuje do období, kdy rizika nyní převažují nad opětovným otevřením světového obchodu. A budeme svědky toho, jak do zlata, coby bezpečného přístavu, poplynou větší objemy. To je významný obrat trendů a pro zlato je velmi pozitivní,“ domnívá se Edward Moya, hlavní tržní analytik společnosti Oanda.

Zlato se včera obchodovalo výrazně výše, protože výnosy amerických státních dluhopisů a americký dolar po zveřejnění indexu CPI poklesly, ale podle názoru analytiků banky HSBC mohou být jeho další zisky v blízkém období omezené.

PSALI JSME: Cena zlata po oslabení dolaru a výnosů dluhopisů vzrostla na měsíční maximum

Postupné posilování dolaru v návaznosti na cestu americké centrální banky (Fed) k normalizaci může žlutý kov mírně zatížit, přestože úroveň inflace ve Spojených státech zůstala v září zvýšená.

„Zatímco údaje o CPI mohou vedle nižších výnosů amerických státních dluhopisů a klesajícího dolaru zlato podpořit, míra, v jaké zlato rostlo, je trochu těžko vysvětlitelná,“ domnívají se analytici banky, které citoval server FXstreet.com.

Další zisky zlata v nejbližším období tak podle nich mohou být obtížně dosažitelné, pokud nedojde k výraznějšímu poklesu výnosů amerických státních dluhopisů nebo amerického dolaru.

„Podporu zlatu mohou poskytnout komentáře k inflaci od skupin, jako je Mezinárodní měnový fond, které se zdají být stále častější. Strach z inflace by však mohl zlatu pomoci, pokud výnosy amerických státních dluhopisů neporostou. Pokud by se výnosy posunuly výše a kompenzovaly tak inflaci, dopad na zlato by byl pravděpodobně spíše negativní,“ uvedli analytici HSBC.

PSALI JSME: Výnosy dluhopisů klesají, zlato roste

(luk)