Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Multimiliardové tajemství prodeje zlata v Británii

Bilance zahraničního obchodu Velké Británie se loni poprvé dostala do kladných čísel. Deník The Times se pokouší vysvětlit, jak se ten zázrak stal. Měl ho totiž způsobit obrovský růst exportu zlata v listopadu a v prosinci.

Žádný jiný sektor není tak maskovaný jako zlato. Co víme, je to, že se v britské národní statististice dějí bláznivé věci. Foto: iStock

„Vývoz zlata z Velké Británie byl po většinu její historie téměř nulový (průměrná měsíční úroveň přibližně 126 milionů liber). Poté se nečekaně, v posledních dvou měsících loňského roku, vývoz zlata desetinásobně katapultoval. Činil 12 miliard liber. To je víc než obvykle celkem exportujeme za dva měsíce do jakékoli země včetně USA nebo Německa, našich největších obchodních partnerů,“ píše The Times.

Podle srovnatelných záznamů, které začínají v roce 1998, nepamatuje Británie jediný měsíc, kdy by byla čistým vývozcem. Vždy měla deficit. Pak zaznamenala Británie díky vývozu zlata za 12 miliard liber svůj první (a tudíž i rekordní) obchodní přebytek.

Proč export zlata tak dramaticky vzrostl? ptá se deník. Jedna teze má něco společného s tímto příběhem: Polsko repatriovalo část zlata, které od druhé světové války skladovalo v trezorech Bank of England. Z Londýna do Polska tak v utajení odletěly čtyři milardy liber ve zlatě.

„Ale není to tak, protože do těchto zlatých statistik nejsou zahrnuty pohyby měnového zlata centrální banky. Ale i tak by všechno polské zlato nevysvětlovalo listopadový a prosincový export.“

Ve Spojeném království, jako světovém uzlu obchodu se zlatem, se jakýkoli pohyb či změna vlastnictví zlatých cihel počítá jako dovoz, nebo vývoz, i když se to dá jen stěží za něco takového považovat.

Vysvětlení a otázky

„Jak by znělo takové vysvětlení: Jistá americká banka se zlatem v trezorech v Londýně přesunula část zlata do své účetní rozvahy. Zlato zůstalo ve stejném trezoru, ale účetně se přesunulo ze Spojeného království do USA. Jinými slovy, několik kliknutí v bilanci banky způsobilo největší výkyv britských obchodních údajů v moderní historii. To je přinejmenším věrohodné vysvětlení. Vyvolává to však další otázky: Proč k tomu došlo? Má banka potíže? A kdo je skutečným vlastníkem zlata?

Krátká odpověď zní: Možná se to nikdy nedozvíme. Žádný jiný sektor není tak maskovaný jako zlato. Co víme, je to, že se v britské národní statististice dějí bláznivé věci a je na čase, abychom jim začali věnovat pozornost,“ uzavírá deník.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato