Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mongolsko hlásí, že letos zatím nakoupilo 11 tun zlata, ale…

Je to taková každoroční historka, která se opakuje. Mongolská centrální banka, obvykle během víkendu (v sobotu) oznámí, jaké množství zlata v tom kterém roce nakoupila a za jakou cenu. Během minulého víkendu podle místních médií informovala, že letos zatím nakoupila 11 tun zlata od „právnických a fyzických osob“.

Kolik zlata Mongolská centrální banka opravdu drží ve svých sejfech, je nesnadné ověřit. Ilustrační foto: iStock

Od letošního července činila průměrná nákupní cena zlata banky 164 862,22 mongolských tugriků (přibližně 58 dolarů, pozn. red.) za gram, uvedla ve svém prohlášení Mongolská centrální banka.

Nákup zlata je pro ni, jak uvedla ve svém sobotním prohlášení, jedním z klíčových způsobů, jak zajistit ekonomickou stabilitu země soustavným zvyšováním devizových rezerv. Ty na konci letošního dubna (novější údaje nejsou k dispozici, pozn. red.) dosáhly svého historického maxima ve výši 4,9 miliardy amerických dolarů.

Na konci roku 2020 dosáhly mongolské devizové rezervy rekordních 4,5 miliardy amerických dolarů. Cílem centrální banky je ve střednědobém horizontu zvýšit rezervy na 6,5 miliardy dolarů. Informaci přinesl web čínské státní agentury Sin-chua (Nová Čína).

PSALI JSME: Mongolsko koupilo přes 20 tun zlata. Neví se ale, kde je

Háček je v tom, že statistiky Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council), k letošnímu květnu evidují u Mongolska zásoby zlata v devizových rezervách jen ve výši 9,9 tuny „žlutého kovu“. Přestože Mongolsko v prosinci 2019 informovalo, že nakoupilo 14,4 tuny zlata, o rok později 23 tuny cenných kovů – a z toho většinu zlata – a letos zatím 11 tun.

Kolik zlata Mongolská centrální banka opravdu drží ve svých sejfech, je nesnadné ověřit. V žebříčku stovky největších držitelů zlata Světové rady pro zlato se země poprvé objevila v roce 2017 s jednou tunou zlata a na jeho posledním místě.

Aktuálně je Mongolsko podle Světové rady pro zlato v jejím žebříčku na 71. pozici, tedy o příčku výš, než Česká republika. Množství zlata v devizových rezervách obou zemí je shodné, liší se ale procenta. V Mongolsku je to podle WGC 11,6 procenta z celkové výše devizových rezerv, v Česku pouhá 0,3 procenta.

PSALI JSME: Mongolsko: zlatá záhada

(luk)

Další z kategorie Zlato