Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 947,43
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Zlato
Mongolsko: zlatá záhada

Mongolská centrální banka podle čínské státní zpravodajské agentury Sin-chua uvedla, že v prvních třech čtvrtletích roku od právnických a fyzických osob nakoupila 14,3 tuny zlata. Je to o 378 kg méně než ve stejném období loňského roku. Mezinárodní měnový fond však nic takového ve svých přehledech neuvádí.

Informace o zlatých rezervách Mongolska pravidelně každý měsíc zveřejňované čínským zpravodajských webem ale vůbec neladí s oficiálními údaji organizace těžařů zlata World Gold Council (WGC). Foto: iStock

„Banka si v letošním roce stanovila cíl koupit 22 tun zlata. Pokud cíle dosáhneme, devizové rezervy se zvýší nejméně o 700 milionů amerických dolarů,“ řekl viceguvernér centrální banky Byadran Lkhagvasuren novinářům. 

A dodal, že září a říjen jsou špičkovým obdobím pro těžbu zlata. „Jsme přesvědčeni, že náš cíl bude splněn,“ cituje dále čínský server.

Z domácích zdrojů měla centrální banka v loňském roce získat 20,1 tuny zlata. Letos to má být ještě o dvě tuny více. Každoroční produkce zlata v Mongolsku je podle dostupných zdrojů mírně pod úrovní 21 tun.

Rekordní výše dosáhla těžba v roce 2005, kdy bylo v Mongolsku vykutáno 25 tun zlata. V květnu banka zahájila pětiměsíční kampaň nazvanou Národní zlato do národního pokladu s cílem povzbudit těžařské firmy i jednotlivce, aby zlato prodávali centrální bance.

Odlišná data

Informace o zlatých rezervách Mongolska každý měsíc zveřejňované čínským zpravodajských webem vůbec neladí s oficiálními údaji organizace těžařů zlata World Gold Council (WGC), které vycházejí z podkladů dodávaných Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou centrální bankou a z národních zdrojů. Podle srpnového přehledu WGC by mongolská centrální banka měla vlastnit jen 3,6 tuny zlata.

Další dokument vydávaný WGC sleduje pohyb zlata v rezervách centrálních bank. Podle nejnovějšího přehledu ze srpna 2018 měla mongolská centrální banka loni posílit své rezervy o 2,5 tuny a letos je dokonce o 0,7 tuny snížit. V období od roku 2002 do současnosti mělo k největšímu pohybu zlata na účtu Mongolska dojít v roce 2006, kdy nakoupilo 6,7 tuny zlata. Od té doby prodeje ani nákupy uvedené množství nepřevýšily.

Nabízí se tak úvaha, že údaje WGC vycházejí pouze z odhadů, pokud by Mongolsko, podobně jako Čína, své obchody se zlatem nezveřejňovalo. Ale Mongolsko se v žebříčku stovky sledovaných zemí objevuje pravidelně. K 1. lednu roku 2017 například na posledním místě s jednou tunou zlata v rezervách.

(rek)