Zlato (oz) / USD
1 955,34
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mlýny ekonomiky se točí a nikdo netuší, koho nakonec semelou

Hysterické trhy opět ukázaly, co jsou zač. Stejná data, která ve středu posílila hodnotu zlata, dokázala o den později cenu zlata oslabit. Důvodů si analytici vždycky najdou spoustu. Těžko hledat ten hlavní, ale mohly to být oslavné ódy na hvězdný výkon americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) totiž místo očekávaného růstu o 1,8 procenta poskočil o 2,4 procenta po dvou procentech v prvním čtvrtletí.

Hysterické trhy opět ukázaly, co jsou zač. Stejná data, která ve středu posílila hodnotu zlata, dokázala o den později cenu zlata oslabit. Ilustrační foto: iStock

„Ekonomická odolnost Spojených států kvůli překvapivým údajům o HDP zahnala obavy z recese. Také předseda Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) Jerome Powell ve svém středečním komentáři po zvýšení úrokových sazeb uvedl, že představitelé Fedu tváří v tvář napjatému trhu práce recesi neočekávají,“ zdůrazňují aktuální komentáře společnosti FXStreet.

Přitom jen o 24 hodin dříve FXStreet náladu trhů popisoval takto: „Cena zlata se po konsolidaci posouvá na býčí trajektorii mezi 1 955 a 1 968 dolary. Vzácný kov se rychle blíží svému měsíčnímu maximu 1 987,35 dolaru, protože investoři předpokládají, že Fed pro letošek ukončil období zpřísňování své politiky. Očekává se, že žlutý kov znovu získá psychologickou odolnost až ve výši 2 000 dolarů.“

O necelých 24 hodin později, bez nových dat z ekonomiky, však FXStreet konstatuje: „Cena zlata klesá, protože dolar spolkne steroidy ekonomické odolnosti USA.“ Stejná data tentokrát nadopovala dolar, „takže pokles ceny zlata nelze vyloučit, protože se obnovují obavy z dalšího zpřísňování politiky Fedu“.

PSALI JSME: Zlaté zemětřesení se nedostavilo

S tím však kontrastuje: „Méně jestřábí měnová politika Fedu zlepšila chuť účastníků trhu riskovat. Americké firmy neustále hledají lidi i za vyšší mzdy, aby vyrovnaly nedostatek pracovních sil. To naznačuje, že ekonomika je odolná navzdory přísným úvěrovým podmínkám a agresivnímu zdražování peněz.

A naproti tomu: „…to posiluje obavy z oživení inflačních sil, protože napjatý trh práce by mohl podpořit útraty spotřebitelů“. Víc vydělají, budou víc utrácet a inflace začne znovu pohlcovat zisky. A mlýny ekonomiky se točí a točí a nikdo netuší, koho nakonec semelou.

FXStreet komentuje vývoj ceny zlata každé dvě hodiny. V pátek tedy platilo: „Cena zlata klesá proto, že šance na další zvýšení úrokových sazeb v září se zvyšují.“

To byl tedy týden.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato