Zlato (oz) / USD
1 954,86
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mejdan akcií a zlata po propadu inflace v USA

Zpráva o inflaci v USA vyvolala v tomto týdnu šokové vlny na trzích, když investoři přehodnotili názor na další vývoj úrokových sazeb. Meziroční inflace v USA měřená indexem spotřebitelských cen dosáhla v červnu tří procent, což znamená prudké zpomalení inflace ze čtyř procent v květnu.

Akciové trhy si po zprávě o inflaci prodloužily letošní mejdan. Index S&P 500 prudce vzrostl a cena zlata se ve čtvrtek dostala nad 1 960 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Jádrová inflace – která z výpočtu odstraňuje pohyblivé ceny energií a potravin – klesla na 4,8 procenta z 5,3 procenta v květnu, což také překonalo odhady trhu ve výši pěti procent.

Tato čísla znovu potvrzují, že americká inflace se ochlazuje, ačkoli centrální banka ještě válku nevyhrála, protože základní cenové tlaky jsou stále ještě daleko od dvouprocentního cíle a napjatý trh práce naznačuje, že zbytek cesty by mohl být nejtěžší.

„Reakce trhu byla explozivní, přičemž největší obětí se stal americký dolar, který prolétl padacími dveřmi a klesl vůči koši hlavních měn na nejnižší hodnotu od dubna 2022. To odráželo podobně prudký pokles výnosů amerických vládních dluhopisů, protože obchodníci došli k závěru, že červenec bude pravděpodobně posledním zvýšením úrokových sazeb v tomto cyklu,“ konstatuje web Investing.com.

PSALI JSME: Věřit v Boha nebo ve zlato?

Akciové trhy si po zprávě o inflaci prodloužily letošní mejdan, když index S&P 500 prudce vzrostl a dosáhl svých nejlepších úrovní za posledních 15 měsíců a uzavřel pouhých 7,2 procenta od historického rekordu. Cena zlata si také užila fantastickou seanci, když se ve čtvrtek dostala nad 1 960 dolarů za troyskou unci.

„S reálnými americkými výnosy a dolarem klesajícím bez padáku dostali investoři zelenou k nákupům zlata, které je nyní necelých šest procent od rekordních maxim. Další překážkou, kterou je třeba přeskočit při vzestupu zlata, je oblast ceny 1 970-1 975 dolarů za unci, která letos dvojznačně fungovala jako podpora i jako odpor vůči zlatu,“ dodává Investing.com.

„Technicky vzato, prolomení nad oblast 1 950 dolarů posiluje vyhlídky na obnovení vzestupného trendu zlata,“ hlásí i ekonomové z ANZ Bank. „Nedávný průlom nad 1 950 dolarů posílil sentiment trhu. Cena však musí prolomit 1 970 dolarů, aby byla vnímána jako obnovení vzestupného trendu. Jakmile se to stane, zlato se bude pohybovat směrem k letošnímu maximu,“ potvrzují experti ANZ Bank.

PSALI JSME: Cenu zlata ovlivňují hlavně bezvěrci

(rek)

Další z kategorie Zlato