Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Londýnská burza kovů skončí se zlatem

Londýnská burza kovů (London Metal Exchange, LME), největší burza průmyslových kovů na světě, po pouhých pěti letech ukončí svůj pokus proniknout na trh s drahými kovy. Informovala o tom v neděli agentura Bloomberg.

Londýnská burza kovů se vzdává pokusu o prolomení trhu se zlatem. Ilustrační foto: Kreepin Deth – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13277621

LME v roce 2017 navázala spolupráci s bankami včetně Goldman Sachs Group a Morgan Stanley, aby uvedla na trh kontrakty se zlatem. Londýn je jedním ze dvou hlavních center obchodování s drahými kovy, kde každý rok změní majitele biliony dolarů ve zlatě, stříbře a souvisejících derivátech. Jde o téměř výhradně mimoburzovní obchod, kterému dominují přední banky obchodující se zlatem, jako jsou JPMorgan Chase & Co. a HSBC Holdings.

Cílem projektu LME bylo přesunout obchodování na burzu srovnatelnou s burzou Comex v New Yorku a zajistit tak větší transparentnost při stanovování cen. Zpočátku se to setkalo s určitým úspěchem, ale objemy prudce poklesly poté, co francouzská společnost Societe Generale – jeden z původních partnerů LME – v roce 2019 uzavřela většinu svých obchodů s komoditami.

PSALI JSME: Londýnská burza pozastavila obchod s niklem, cena se více než zdvojnásobila

Aktuální rozhodnutí podle Bloombergu trh příliš nepřekvapí, vzhledem k tomu, že se s kontrakty neobchoduje od roku 2020. Je však bolestnou připomínkou dalších problémů, kterým LME čelí. Burza byla minulý měsíc kritizována investory a obchodníky za to, jak se vypořádala s nedostatkem niklu, když po bezprecedentním nárůstu jeho cen pozastavila obchodování s ním a zrušila obchody.

Očekává se, že služba LMEprecious bude zrušena přibližně 11. července, uvedla burza v oznámení svým členům. Toto rozhodnutí přijala „po diskusích s účastníky trhu a s ohledem na nízkou úroveň obchodní aktivity na trhu LMEprecious“. Na vrcholu své popularity se prostřednictvím hlavního kontraktu LME obchodovaly každý týden více než tři miliony uncí zlata. Na mimoburzovním spotovém trhu je to více než deset milionům uncí denně.

PSALI JSME: Londýnský trh se zlatem ovládá třináct bank

(luk)

Další z kategorie Zlato