Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Londýnský trh se zlatem ovládá třináct bank

Jaká je skutečná cena zlata? To je otázka, jíž se zabývají všichni, kteří mají s tímto kovem co do činění. Oficiálně ji určuje londýnský trh a respektuje ji celý obchodní svět. Londýnský trh se zlatem tvoří skupina privátních společností sdružených v organizaci LBMA, což je londýnská asociace účastníků trhu s drahými kovy.

„Někteří obchodníci se jednoduše mohou snažit ovlivnit cenu zboží prostřednictvím manipulace. Změna ceny ale neodráží skutečnou hodnotu,“ varuje Warrior Trading. Foto: iStock

LBMA má 144 členů, ale jen 56 s hlasovacími právy. Skutečnými tvůrci trhu (market makers) je třináct členů výhradně věhlasných bank, jako jsou HSBC, JPMorgan, BNP Paribas, UBS, Merrill Lynch, které se dohadují na ceně zlata podle nabídek a poptávek, jež denně shromažďují.

O tom, kdo se dostane mezi market makers však rozhoduje právě oni. Kromě bankovních domů jsou členy LBMA také těžaři zlata, obchodníci, brokerské firmy i rafinerie kovů.  

Způsob jakým mezi sebou obchodují se nazývá OTC (Over the Counter). K překvapení méně zasvěcených je to trh, který nesplňuje požadavky pro zařazení na hlavní burzu.

Neřídí se běžnými burzovními regulemi, které poskytují jisté záruky. I přesto stále přitahuje množství obchodníků a investorů.

Co je OTC trh?

„Trh OTC je velmi riskantní místo pro obchod. Jde o neformální trh, který si různí obchodníci s cennými papíry založili. Na rozdíl od formálního trhu, jako je například NYSE (newyorská burza), jsou na trhu OTC na cenné papíry kladeny mnohem méně přísné požadavky. Příkladem může být podávání pravidelných zpráv o hospodářských výsledcích,“ popisuje web Warrior Trading.

„Navíc samotní dealeři jsou schopni pracovat s mnohem laxnějšími pravidly chování a menší regulační kontrolou. Konečným produktem je trh, který umožňuje obchodníkům nakupovat a prodávat cenné papíry bez velké struktury a zabezpečení, jež mají formální trhy tvořit.“

Warrior Trading dokonce před takovými trhy varuje: „Doporučujeme, aby se noví obchodníci drželi od OTC trhů dál a spíše se zaměřili na kotované cenné papíry.“ Jaká jsou tedy hlavní rizika spojená s obchodováním na trzích OTC? „Společnosti obchodující na mimoburzovních trzích mají mnohem méně přísné standardy pro podávání zpráv. To znamená, že společnosti jsou mnohem neprůhlednější než při obchodování na formálních trzích.“

Méně veřejně přístupné a ověřitelné informace znamenají, že určení vhodné ceny může být mnohem obtížnější a že podniky mají možnost pravidla trhu ohýbat ve vlastní prospěch. To vystavuje obchodníky riziku špatných rozhodnutí i nepravdivých informací. „Opravdu nemůžete věřit tomu, co společnost o sobě na OTC prozradí,“ dal by se parafrázovat Warrior Trading.

Další otazníky

Společnosti, které se obchodují na běžných burzách, mají obvykle tak velkou tržní kapitalizaci, že jen velmi málo investorů může významně ovlivnit cenu akcií pouze obchodováním. Naopak na trzích OTC se nachází mnoho akcií, jejichž ceny se dramaticky změní z poměrně malého objemu obchodů, což znamená, že někdo má slušný účet a manipuluje s cenami.

Při gigantických objemech denních obchodů se zlatem v Londýně (osm českých státních rozpočtů denně) při účasti všech globálních bank a věrohodné minulosti londýnského trhu, taková nebezpečí zjevně nehrozí, ale ten největší otazník tam nadále zůstává. Jaká je skutečná cena zlata?

„Někteří obchodníci se jednoduše mohou snažit ovlivnit cenu zboží prostřednictvím manipulace nahoru, nebo dolů. Taková změna ceny však neodráží skutečnou hodnotu,“ varuje v čistě teoretické rovině Warrior Trading. Prostředí LBMA, kde se za jeden den zobchoduje třetina roční těžby zlata, tuto teoretickou poučku zjevně uvádí do života.  

(rek)

Další z kategorie Zlato