Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Letos se už prodalo 1 454 tun šperků ze zlata

Poptávka po zlatu navzdory přízraku recese se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 28 procent na 1 181 tun. Od začátku roku tak vzrostla o 18 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021 a vrátila se na úroveň před pandemií. Celková nabídka recyklovaného i nově vykutaného zlata se rovněž nepatrně zvýšila (meziročně +1 %) na 1 215 tun.

Od začátku roku se už prodalo 1 454 tun zlatých šperků, tvrdí World Gold Council. Ilustrační foto: Pixabay.com

Čtvrtletní spotřeba zlatých šperků dosáhla robustních 523 tun, což představuje meziroční nárůst deset procent i přes zhoršující se globální ekonomiku. Od začátku roku se prodalo 1 454 tun zlatých šperků, uvádí zpráva marketingové organizace těžařů a zpracovatelů zlata World Gold Council (Světová rada pro zlato, pozn. aut.).

Investiční poptávka (bez fyzického zlata) za třetí čtvrtletí byla o 47 procent meziročně nižší, když klesla na 124 tun, což odráží slabý zájem mezi některými segmenty investorů, i když 36% růst investic do fyzického zlata a mincí (na 351 tun) stačil k vyrovnání odlivu zlatých akcií v hodnotě 227 tun zlata.

PSALI JSME: Centrální banky nakoupily ve čtvrtletí rekordních 399 tun zlata

Ochladily se i mimoburzovní obchody se zlatem, což odráží slabý sentiment investorů na již zmíněných burzovních a finančních trzích. Zato centrální banky pokračovaly v razantní akumulaci zlata, přičemž nákupy se odhadují na čtvrtletní rekord téměř 400 tun.

Meziroční pokles poptávky po zlatém prachu v technologickém sektoru odrážel i o osm procent nižší celosvětovou spotřebitelskou poptávku po elektronice v důsledku globálního ekonomického chudnutí.

PSALI JSME: Zlato je štěstí, pozitivita a blahobyt

(rek)