Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
V Londýně je nyní víc zlata, než vlastní USA

V obřích trezorech sedmi londýnských bezpečnostních a bankovních subjektů, včetně Bank of England, leží nyní zlaté cihly za víc než 437 miliard amerických dolarů. Uvádějí to nejnovější data LBMA (London Bullion Market Association) z konce února.

Londýn je největším obchodním centrem s fyzickým zlatem na světě, což dokládá obchodní obrat 45 miliard dolarů za den. Foto: iStock

Prohledali jsme statistiky až do počátku zveřejňování těchto údajů v červenci 2016, ale 271 milionů troyských uncí zlata v Londýně dosud nikdy nebylo. Stejně tak jako 1,17 miliardy uncí stříbra.

V běžných evropských mírách jde o dosud neviděných 8443 tun zlata a stejně rekordních 36 393 tun stříbra v hodnotě 20,1 miliardy dolarů. To odpovídá přibližně 675 479 zlatých cihel a 1 213 099 stříbrných cihel. Velkoobchodní zlatá nebo stříbrná cihla váží 12,4 kilogramů.

Ve statistice LBMA je započítáno i zlato skladované v centrální bance Bank of England, kde si zlato ukládá vláda Spojeného království a další centrální banky i některé velké komerční banky. Stříbrem se anglická centrální banka nezabývá.

Londýn je největším obchodním centrem s fyzickým zlatem na světě, což dokládá obchodní obrat 45 miliard dolarů za den. Množství zlata v Londýně je nyní vyšší, než má největší zlatý poklad světa držený Spojenými státy o hmotnosti 8133,5 tuny.

(rek)