Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kyrgyzstán by chtěl přesunout úspory ze skotu do zlata

Šéf kyrgyzské centrální banky Tolkunbek Abdygulov podle agentury Bloomberg sní o tom, aby každý občan necelé šestimilionové populace vlastnil alespoň 100 gramů zlata. Odůvodnil to tím, že zlato se bezproblémově skladuje, odolává výkyvům cen na mezinárodních trzích a neztrácí svou hodnotu pro obyvatelstvo jako prostředek úspor. „Pokusím se obrátit sen v realitu co nejrychleji,“ řekl doslova.

Ve venkovských oblastech Kyrgyzstánu stále zůstává hlavním aktivem stádo dobytka, které je volbou číslo jedna jak pro investory, tak i pro střadatele. Foto: iStock

Po dvou letech od chvíle, kdy centrální banka začala zlato prodávat obyčejným občanům, si už Kyrgyzové koupili 140 kg tohoto vzácného kovu. „Doufám, že populace naší země se naučí diverzifikovat své úspory do aktiv, která jsou víc likvidní a – co je důležitější – jsou schopna uchovat svou hodnotu,“ agituje guvernér centrální banky. Ve venkovských oblastech však stále zůstává hlavním aktivem stádo dobytka, které je volbou číslo jedna jak pro investory, tak i pro střadatele.

Unikátní snahu dostat zlato mezi lidi centrální banka podporuje i tím, že poskytuje infrastrukturu pro úschovu a investice. K dispozici jsou bezpečnostní schránky u komerčních úvěrových společností i u centrální banky. Ta si kvůli dostupnosti nechává odlévat zlaté plátky různých velikostí od jednoho do 100 gramů. Guvernér věří, že jeho plán je realistický, i když to znamená, že obyvatelstvo by muselo vlastnit asi 600 tun zlata, což odpovídá 30násobku domácí roční produkci zlata.

„Pro Kyrgyzstán je zlato alternativním nástrojem investic,“ řekl Tolkunbek Abdygulov. „Národní banka zajistila pro zlato absolutní likviditu – jsme nejen ochotni prodávat, ale také odkupovat fyzické zlato, jež jsme vyrobili a prodali.“

Artikl č. 1

Výnosy z těžby zlata tvoří asi 10 procent HDP Kyrgyzstánu. Většinu těžby zajišťuje kanadská společnost Centerra Gold, v níž místní vláda drží menšinový podíl. „Kyrgyzstán, který po selhání bank prošel počátkem roku 1990 těžkými otřesy ekonomické krize, považuje zlato za mnohem bezpečnější rezervu než cenné papíry,“ řekl pro agenturu Bloomberg Abdygulov.

Jakmile v roce 2014 převzal otěže centrální banky, přesvědčil politiky o potřebě zvýšit podíl zlata v rezervách. Nyní je asi 10 procent ze dvou miliard dolarů devizových rezerv uloženo ve zlatě. Po letech omezení zdvojnásobila země svůj zlatý poklad z 2,6 tuny v roce 2012 na 4,5 tun na konci roku 2016.

Na výkup zlata od těžařů používá centrální banka lokální měnu som. Zlato pak prodává do zahraničí za volně směnitelné měny. Abdygulov, který má magisterské tituly z Nagoya University v Japonsku a z University of North Texas, sice je zlatý nadšenec, ale není zastáncem snahy zcela potlačit dolar. Radí rozdělit úspory mezi som, cizí měnu a zlato.

(rek)

Další z kategorie Zlato