Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Královská mincovna vypustila na trh Královské tudorovské šelmy

První z řady sběratelských a mincí oslavujících Jindřicha VIII. vypustila na trh britská Královská mincovna (Royal Mint) a Historické královské paláce (Historic Royal Palaces) nezávislá charitativní organizace, která spravuje některé neobsazené královské paláce ve Velké Británii.

Nejdražší variantou první mince z nové kolekce je ta zlatá s nominální hodnotou 500 liber o váze 156,3 gramu z limitované edice 125 kusů, která přijde na 11 125 liber. Zdroj foto: Royal Mint

První mince z této kolekce byla odhalena před několika dny v londýnském paláci Hampton Court, jenž patřil k oblíbeným sídlům anglického a irského krále Jindřicha VIII., který vládl v letech 1491-1547 a který je věhlasný především kvůli tomu, že měl během svého života šest žen, z nichž dvě z nich byly jeho přičiněním popraveny.

Celkem deset sběratelských mincí, které budou zobrazovat deset heraldických šelem druhého krále z rodu Tudorovců, krále Jindřicha VIII. a jeho třetí manželky Jany Seymourové, bude vydáváno v průběhu příštích pěti let. První z mincí nese název Seymour Panter a odkazuje na předky jediné z Jindřichových manželek, která mu porodila syna a která odpočívá po boku svého královského chotě na zámku Windsor.

PSALI JSME: Královnina zvířata. Největší britská zlatá mince v historii už má majitele

Kolekce Královské tudorovské šelmy (The Royal Tudor Beasts) navazuje na oblíbenou řadu Královniných šelem. „Na oslavu uvedení na trh jsme považovali za správné vypustit první šelmu, Seymourova pantera, v původním domově královských tudorovských šelem – paláci Hampton Court,“ uvedla Clare Maclennanová, ředitelka divize pamětních mincí Královské mincovny.

Vstup na příkopový most vedoucí k londýnskému paláci Hampton Court lemují tudorovské šelmy představující předky Jindřicha VIII. a jeho třetí manželky Jany Seymourové. Právě tato heraldická zvířata se stala předlohou pro novou kolekci. První mince z nové série je k dispozici v řadě edicí „proof“ z drahých kovů (stříbro a zlato). Královská tudorovská zvířata budou od počátku roku 2022 k dispozici také jako slitkové mince.

Vstup na příkopový most vedoucí k londýnskému paláci Hampton Court lemují tudorovské šelmy. Foto: Richard Rogerson, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14216998

(luk)

Další z kategorie Zlato