Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Komoditní supercyklus versus zlato

Po stříbrném šílenství nyní nastupuje platinová horečka. Tento stříbrošedý kov letos zdražil o 21 procent. Po víc než šesti letech se jeho cena vyšplhala nad 1300 dolarů za unci. Otázkou však je, zda důvodem má být oživení průmyslové poptávky, nebo zda jde jen o spekulaci jako u stříbra. Zlato jakoby zůstávalo v pozadí.

Trhy se vždy přiklánějí k tomu, na čem se dá nejvíc vydělat. Foto: iStock

„Platina získala pozornost finančních investorů,“ potvrzuje analytik BCS Global Markets Kirill Chuyko. „Nyní nabírá na obrátkách díky spekulativní poptávce.“ Vývoj ceny platiny bude tedy z velké části záviset na tom, jak silná bude investiční poptávka poté, co si finanční spekulanti vyberou zisky. 

Všichni od investiční banky Goldman Sachs po Bank of America od přelomu roku předpovídají komoditám obecně býčí trh. JPMorgan je zatím poslední bankou na Wall Streetu, která se k prognóze nového supercyklu připojila. Ve své nejnovější zprávě poznamenala, že „se objevuje dlouhodobý boom napříč komoditním komplexem a celý sektor by mohl mít velké zisky“, cituje FXEmpire.

Jakýmsi předjezdcem by mohlo být rhodium, které v roce 2019 stálo 3000 dolarů a v únoru je unce za 21 000 dolarů. Zisk za dva roky – 600 procent! S rhodiem se však na trzích se vzácnými kovy neobchoduje.

Zlato jako příběh

Růst ceny zlata se zastavil, když začali investoři do svých úvah zařazovat masivní očkování proti covid-19 a jeho dopad na ekonomický růst. Také vyšší výnosy amerických pokladničních poukázek snižují přitažlivost drahých kovů, které žádné úroky nenesou. Na druhé straně navyšování finančních injekcí do ekonomiky bude zřejmě proinflační a zotavení z pandemie pak může mít negativní dopad na americký dolar, píše web BizNews.

„Zlato je aktivum, kde záleží na příběhu. V roce 2021 se zdá, že pandemie ustoupí, ekonomická data se zlepší, politika se uklidní. A úrokové sazby začnou růst,“ konstatoval analytik finančního domu Morgan Stanley Andrew Sheets. Domnívá se, že inflace sice poroste, ale zlato nezdraží. Myslí si, že to není rozpor.

Pravda je, že v ekonomice není na nic spolehnutí. I když se výnosy amerických dluhopisů lepší, dolar paradoxně oslabuje, i když to byl faktor, který dříve dolar posiloval, jak poznamenává agentura Reuters.

„Americký dolar v úterý propadl na třítýdenní minimum, protože rostoucí optimismus ohledně výhledu globální ekonomiky v nadcházejících měsících poslal investory k nákupu rizikovějších měn, včetně eura, norské koruny a britské libry,“ píše agentura. Zřejmě jde o lepší byznys než americké bondy.

Trhy se vždy přiklánějí k tomu, na čem se dá nejvíc vydělat. „Výnos zlata je nízký, zejména ve srovnání s jinými komoditami,“ cituje z rozboru Morgan Stanley portál FXStreet. Jak vidno, stabilní zlato se jim v optimistickém opojení zdá málo záživné. A to je dobrá zpráva pro ty, kteří již zlato mají nebo o jeho koupi uvažují.

(rek) 

Další z kategorie Zlato