Zlato (oz) / USD
1 935,11
1,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kazachstán obrací zlaté kormidlo

Kazašská centrální banka otočila kormidlo a z jednoho z největších světových kupců zlata se stal největší prodejce. Až na polovinu chce snížit podíl zlata ve svých devizových rezervách.

Další prodej kazašského zlata je naplánován na druhou polovinu roku. Ilustrační foto: iStock

Národní banka Kazachstánu se tak vedle Turecka a Uzbekistánu ocitla mezi institucemi, které ve druhém čtvrtletí zásadně přispěly k poklesu globálních nákupů zlata centrálními bankami, což v loňském roce byla téměř čtvrtina celosvětové poptávky po zlatě.

Prodej přibližně 67 tun kazašského zlata v prvním pololetí je podle agentury Bloomberg součástí plánu na snížení podílu zlata v rezervách na „optimální“ úroveň 50 až 55 procent, což odpovídá přibližně 300 tunám ze současných 314 tun.

„Podíl zlata v rezervách se na konci června blížil 56 procentům,“ potvrdila v e-mailu centrální banka. Výprodej zlata v loňském roce dosáhl asi 120 tun a vynesl Kazachstánu kolem sedmi miliard dolarů „za účelem diverzifikace a zajištění rovnováhy v alokaci rezerv“, uvedla centrální banka.

PSALI JSME: Nejvíce zlata v říjnu nakoupil Kazachstán

Odklon od drahého kovu jí má umožnit „doplňovat cizoměnovou část rezerv, která je investována do vysoce likvidních nástrojů na zahraničních trzích“. Navíc stále drží své zlato na zahraničních účtech v úročených vkladech.

Největší středoasijský producent energií i zlata obrací list, když do loňska zvyšoval podíl drahého kovu v rezervách z přibližně deseti procent v roce 2011 na téměř 70 procent, když vláda dala centrální bance přednostní právo na domácí produkci zlata. Kromě odprodejů do zahraničí prodala centrální banka v prvním pololetí také 0,7 tuny zlatých slitků na domácím trhu.

„Kazachstán zavádí přístup, který z něj činí raritu mezi centrálními bankami, protože většina z nich očekává zvýšení podílu rezerv ve zlatě během příštích pěti let,“ uvedla v červencové zprávě lobbistická skupina těžebního průmyslu World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.).

PSALI JSME: Kazachstán už má víc zlata než Británie

Kazašská centrální banka byla podle Bloombergu oportunistická při načasování svých prodejů zlata, z nichž většina se uskutečnila na konci prvního čtvrtletí a na začátcích následujících tří měsíců – kdy byly ceny na historických maximech.

Kromě mezinárodních rezerv spravuje centrální banka také aktiva v Národním ropném fondu v hodnotě 60 miliard dolarů, kde asi 40 tun zlata tvoří 4,9 procenta portfolia. Vzhledem k pětiprocentnímu limitu alokace drahých kovů ve fondu neexistuje žádná úvaha na zvýšení tohoto podílu.

Další prodej kazašského zlata je naplánován na druhou polovinu roku. Jak velký bude nakonec podíl zlata v rezervách, má záviset na různých faktorech od ceny zlata až po objem nákupů od domácích těžařů. „Neexistuje žádný ideální poměr zlata v devizových aktivech,“ konstatovala lakonicky kazašská centrální banka.

PSALI JSME: Pět největších kupců zlata v roce 2022

(rek)

Další z kategorie Zlato