Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je to jen slabší dolar, co zvyšuje poptávku po zlatě?

Všichni vědí, co se stane, a přesto vyčkávají. Nikdo nepochybuje o zvýšení úrokových sazeb v USA. Nikdo nepochybuje, že je to zvýšení poslední a poté začne zájem o americké dluhopisy opadat, protože další spekulace na růst jejich výnosů už víc nevynesou. Nikdo nepochybuje, že očekávaný propad americké ekonomiky do recese se nedostaví.

Je to jen slabší dolar, co zvyšuje poptávku po zlatě? Ilustrační foto: Shutterstock

Ovládají-li trhy takové jistoty, neměla by cena zlata stoupat, byť to bylo za pondělí jen o deset dolarů. A jestliže zlato navzdory všem jistotám spekulantů na americké burze Comex zdražilo, mohlo by to naznačovat, že červíček pochybností přece jen hlodá.

„Ve světle všech těchto faktorů investoři zjevně dál považují zlato za zajištění proti zpomalení globálního růstu nebo jakékoli události na trhu, která zavání rizikem. Ministryně financí USA Janet Yellenová a hlavní ekonom banky Goldman Sachs Jan Hatzius sice vyjádřili optimismus ohledně americké ekonomiky, avšak Yellenová nepředpokládá žádnou recesi, zatímco Hatzius možnosti recese během příštích 12 měsíců dává 20 procent,“ potvrzuje aktuální situaci server FXEmpire.

Ze zveřejněného komentáře tedy vyplývá, že cena zlata zaznamenala mírný nárůst v důsledku slabšího amerického dolaru a očekávaného výhledu měnové politiky v USA. Analytici také očekávají v blízké budoucnosti pokles reálných výnosů, který vytvoří příznivé prostředí pro zlato. „I to jak centrální banky po celém světě reagují na inflační tlaky, může přitažlivost zlata zesílit,“ dodává server. Anebo zvýšil poptávku slabší dolar a názor, že bude ještě klesat?

PSALI JSME: Cenu zlata ovlivňují hlavně bezvěrci

(rek)

Další z kategorie Zlato