Zlato (oz) / USD
1 936,72
2,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investice do zlata v Evropě dosáhly nového maxima. Podpořil je postoj Evropské centrální banky

Světová rada pro zlato (WGC) zveřejnila minulý týden aktualizovanou zprávu o investicích do zlata v evropském regionu. Podle ní postoj Evropské centrální banky (ECB) od vypuknutí pandemie covid-19 podpořil v regionu investice do zlata.

Investice do zlata v Evropě dosáhly nového maxima. Podpořil je postoj Evropské centrální banky. Ilustrační foto: iStock

Zlaté burzovně obchodované produkty (ETP) kótované v Evropě zaznamenaly v loňském roce příliv 256,3 tuny v hodnotě 13,8 miliardy dolarů, což zvýšilo čistou držbu na 1 583,1 tuny. V hodnotovém vyjádření zaznamenal příliv investic historicky nejvyšší úroveň.

„Poptávka po zlatých slitcích a mincích zůstala po celé pandemické období silná, protože investoři obávající se inflace a nízkých úrokových sazeb se hrnuli ke zlatým aktivům a hledali v nich jistotu,“ napsal server Scrapmonster.com.

Roční poptávka po zlatých prutech a mincích v Evropě činila v roce 2020 249 tun. Investice do těchto zlatých produktů jen v prvním letošním pololetí dosáhly 146 tun, uvádí zpráva WGC.

PSALI JSME: Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil

Jak jsme nedávno informovali, v Německu, které je tradičně největším odběratelem mincí a slitků v Evropě, byla poptávka po fyzických slitcích v letošním prvním pololetí nejvyšší přinejmenším od roku 2009.

ECB se obává zpřísnění měnové politiky, a to především kvůli rostoucí inflaci v celé Evropě v posledních měsících. Posun k vyšším úrokovým sazbám by mohlo pro investice do zlata v regionu vytvořit „protivítr“.

Zpráva WGC nicméně poznamenala, že tempo změny politiky pravděpodobně zůstane pomalé. Rada proto očekává, že zlato zůstane pro evropské investory i nadále klíčovým strategickým aktivem.

PSALI JSME: Evropané v červenci prostřednictvím ETF fondů nakoupili přes 17 tun zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato