Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
HSBC se musí podělit s JPMorgan o úschovu zlatých cihel

Americký bankovní dům JPMorgan si přivydělá. Největší britská banka HSBC se bude muset podělit o skladování zlata největšího zlatého fondu na světě SPDR Gold Trust právě se svým americkým rivalem. Fond tak ukončí londýnský monopol na skladování zlata v hodnotě 52 miliard dolarů.

Americký bankovní dům JPMorgan si přivydělá na skladování zlata osm až deset milionů dolarů ročně. Ilustrační foto: iStock

HSBC byla jediným správcem pro SPDR Gold Trust od jeho spuštění v roce 2004 až do letošního prosince. Banka v současné době pro fond v Londýně skladuje asi 910 tun zlata, což obnáší zhruba čtvrtinu veškerého zlata drženého všemi zlatými fondy na světě.

JPMorgan nyní shrábne poplatky za skladování zlata v milionech dolarů. Správci zlata si v případě velkých klientů, jako je SPDR Gold Trust, účtují 0,03-0,04 procenta z hodnoty uloženého zlata, prozradil zdroj z trhu webu Euronews.

Rovnoměrné rozdělení 910 tun zlata ve správě fondu mezi obě banky by znamenalo, že HSBC přenechá JPMorgan příjmy ve výši osmi až deseti milionů dolarů ročně.

PSALI JSME: Zlaté fondy opět v rekordech

„Tím, že se připojí JPMorgan, změní se současný provozní model s jedním depozitářem tak, aby to vyhovovalo aktivitám fondu v očekávání budoucího růstu,“ uvedla Světová rada pro zlato (WGC, Wolrd Gold Council).

Nepůjde zřejmě o stěhování desítek tun zlata z Londýna, ale spíš o uskladnění nových zlatých přírůstků mimo britskou metropoli. JPMorgan umožní fondu skladovat zlato kromě Británie i ve Spojených státech a ve Švýcarsku.

PSALI JSME: J.P. Morgan: Zlato půjde letos vzhůru ke 2 200 dolarům za unci

(rek)