Zlato (oz) / USD
2 156,01
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropský parlament jednal o členství Arménie v EU

Evropský parlament tento týden přijal usnesení, které navrhuje možnost členství Arménie v Evropské unii. Pro přijetí usnesení hlasovali 504 poslanci Evropského parlamentu, čtyři byli proti, 32 poslanců se zdrželo hlasování. Dokument, jehož autorem je Evropská lidová strana, byl předložen jako společná iniciativa všech skupin v Evropském parlamentu.

Evropský parlament tento týden přijal usnesení, které navrhuje možnost členství Arménie v Evropské unii. Ilustrační foto: iStock

V návrhu usnesení poslanci konkrétně navrhují zvážit možnost udělit Arménii status kandidáta na členství v EU. „Pokud by Arménie měla zájem ucházet se o status kandidátské země a pokračovat v cestě trvalých reforem upevňujících její demokracii, mohlo by to připravit půdu pro transformační fázi ve vztazích mezi EU a Arméni,“ uvádí se v návrhu.

Poslanci rovněž vyzvali Evropskou komisi a Radu, aby podporovaly přání Arménie o větší spolupráci s EU, a to nejen v oblasti hospodářského partnerství, ale také v oblasti politického dialogu, mezilidských kontaktů, odvětvové integrace, a pozor, i bezpečnosti! Píše informační a analytická agentura News.am.

Agentura Reuters zájem Arménie o členství v EU potvrdila. Citovala ministra zahraničí Ararata Mirzojana, který potvrdil, že země se snaží navázat užší vztahy se Západem tváří v tvář napětí s tradičním spojencem Ruskem. „V Arménii se dnes hovoří o mnoha nových příležitostech a tajemstvím nebude, když řeknu, že to zahrnuje i členství v Evropské unii,“ řekl Mirzoyan v turecké televizi TRT World.

PSALI JSME: Rusové se budou muset obejít bez arménského koňaku, výrobce končí s vývozem

Od nástupu k moci v roce 2018 prohlubuje arménský premiér Nikol Pašinjan vazby Arménie s Evropou a USA, což vyvolalo hněv tradičního spojence Ruska.

„Jerevan navíc říká, že jeho spojenectví s Moskvou se nevztahuje na podporu války na Ukrajině a obvinil Rusko ze snahy podkopat jeho vládu,“ píše Reuters. „Arménie Rusku nikdy nezapomene, že ji nedokázalo ubránit před Ázerbájdžánem, který se v posledních letech přiblížil k Moskvě.“

Pokud by se spojení Arménie a EU skutečně dočkalo nějakých konkrétních výsledků, mohla by se Evropa těšit na nové zdroje vzácných nerostných surovin včetně zlata. Po mnoha letech dohadování se zelenými aktivisty vláda rozhodla ve spolupráci s Lydian Canada Ventures spustit těžbu zlata v lokalitě Amulsar s produkcí kolem sedmi tun ročně.

PSALI JSME: Češi se zlatým dolem v Arménii jsou na londýnské burze

V zemi těží žlutý kov i česká společnost Mineral Ventures Invest spadající do holdingu akciové společnosti Zlato. Ta je jediným prodejcem investičního zlata u nás, který disponuje vlastním dolem. Podle geologické expertizy tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 4,5 gramu zlata.

„To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ přiblížil jednatel Mineral Ventures Invest David Marášek. Například nový důl Amulsar má obsah zlata v tuně horniny podstatně nižší, a to 0,78 gramu, což těžbu značně prodražuje.

„Sblížením s Evropou by se mohla Arménie mohla stát jednou z největších těžařských velmocí při dobývání mědi, molybdenu a zlata na kontinentu, “ dodává David Marášek ke zprávě, která v Česku jakoby někam zapadla.

PSALI JSME: Londýnská burza: O’Brien skupoval akcie česko-irské společnosti těžící zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato