Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Londýnská burza: O’Brien skupoval akcie česko-irské společnosti těžící zlato

Na hlavním trhu prestižní Londýnské burzy cenných papírů (LSE, London Stock Exchange) působí pouze pět českých firem. Nejnověji počátkem listopadu na něj po několikaletém úsilí vstoupila formou tzv. zpětného převzetí (reverse takeover, pozn. red.) firma Mineral Ventures Invest (MVI) spadající do holdingu tuzemské akciové společnosti Zlato. Ta je jediným tuzemským prodejcem investičního zlata, který disponuje vlastním zlatým dolem.

Eamon O’Brien, výkonný předseda společnosti IMC Exploration Group, v několika tranších nakoupil celkem 650 000 kmenových akcií IMC. Foto: IMC Exploration Group

MVI nejenže vlastní zlatá naleziště v Arménii, ale stala se i majoritním vlastníkem (51 %) irské důlní a těžební společnosti IMC Exploration Group (IMC) kotované na londýnské burze, která disponuje licencemi ke dvěma nalezištím zlata a dalších drahých kovů v jihovýchodním Irsku.

Mezinárodní konzultační firma Alvarez & Marsal na jaře ocenila irskou IMC na 42 milionů liber (zhruba 1,1, mld. Kč), podle dalších tržních odhadů a expertíz by se tržní kapitalizace irské firmy mohla navýšit až k 52 milionům liber, tedy k 1,4 miliardy korun.

V listopadu, po vstupu českého kapitálu do firmy, se zobchodovaly akcie IMC za 1,02 pence s celkovou tržní kapitalizací 6,70 milionu liber. První prosincový týden se akcie již kotují na 2,84 pence, s tržní kapitalizací 19,4 mil. liber (550 mil. Kč).

Podle jednatele společnosti Mineral Ventures Invest Davida Maráška akciový trh po vstupu MVI na burzu okamžitě zareagoval a cena jedné akcie během prvního dne vzrostla o víc než 20 procent.

Růst ceny akcií MVI v průběhu listopadu pokračoval, a tak nepřekvapila zpráva z londýnské burzy, že Eamon O’Brien, výkonný předseda společnosti IMC Exploration Group, v několika tranších nakoupil celkem 650 000 kmenových akcií IMC.

„Po této koupi O’Brien posílil svou investici na celkem 19 060 440 kmenových akcií, což představuje 2,78 procenta vydaného kmenového akciového kapitálu společnosti,“ uvedla firma ve zprávě pro LSE.

Podle Davida Maráška je nákup takového množství akcií pro trhy povzbudivá zpráva a posiluje důvěru v takovou investici. Akcie IMC Exploration Group je možné si pořídit i v Česku, a to prostřednictvím společností Interactive Brokers (Lynx), Patria Direct nebo Wood & Company.

PSALI JSME: Češi se zlatým dolem v Arménii jsou na londýnské burze

(rek)

Další z kategorie Zlato