Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rusko má čtvrté největší devizové rezervy na světě

Ruské devizové rezervy se minulý týden zvýšily o 7,7 miliardy dolarů a jejich celková hodnota dosáhla podle centrální banky země rekordních 638,2 miliardy dolarů. Podle nejnovějších údajů regulátora vzrostly její devizové rezervy od 7. do 14. ledna o 1,2 procenta. K 7. lednu činil jejich objem 630,5 mld. dolarů.

Za posledních šest let ruská centrální banka své rezervy téměř zdvojnásobila. Ilustrační foto: iStock

Prudký nárůst byl údajně důsledkem plánovaných nákupů zahraničních měn a pozitivního přehodnocení trhu, uvedl ruský server RT.com. Díky tomuto nárůstu se Rusko posunulo z pátého na čtvrté místo v žebříčku největších držitelů devizových rezerv na světě. Indie, která dosud držela čtvrté největší rezervy, své zásoby během prvního lednového týdne snížila.

Ruské devizové rezervy se skládají z měnového zlata, zahraničních měn a zvláštních práv čerpání, přičemž posledními disponuje centrální banka a vláda. Za posledních šest let ruská centrální banka své rezervy téměř zdvojnásobila. V roce 2015 se propadly na 356 miliard dolarů v důsledku snahy vlády zachránit ekonomiku během krize cen ropy v roce 2014.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu držela Ruská federace ke konci loňského listopadu 2298 tun zlata, což představovalo více než pětinu (21,4 %) devizových rezerv země. V žebříčku Světové rady pro zlato (WGC) bylo Rusko ke konci roku 2021 na šesté pozici největších držitelů žlutého kovu.

PSALI JSME: Rusko ode dneška nakupuje zlato a devizy v hodnotě 6,8 miliardy dolarů

(luk)