Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dominové a zrcadlové efekty ceny zlata

Podle mnoha analytiků má letos zlato dosáhnout rekordní ceny, protože se zvyšují rizika z recese a následného propadu akciového trhu. Až budou mít centrální banky pocit, že už musí zastavit růst úrokových sazeb, aby nezaškrtily růst ekonomiky, zlato by prý mohlo zdražit o víc než 20 procent.

Když je americký dolar slabý, je zlato levnější pro kupující v jiných měnách včetně naší koruny. To zvyšuje poptávku a tím i cenu. Ilustrační foto: iStock

Na současné ceně zlata koketující s hladinou dva tisíce dolarů za troyskou unci se podílejí tři souběžné okolnosti. První z nich je slabý výnos státních dluhopisů po odečtení inflace. Když výnosy klesají, což znamená, že výnos z dluhopisu upraveného o inflaci je blízko nule nebo v záporu, investoři často podporují poptávku po zlatě, protože hledají alternativní investici, která by mohla poskytnout zisk navzdory inflaci, píše Investment Monitor.

Podobný vztah má zlato k americkému dolaru. Když je slabý, je zlato levnější pro kupující v jiných měnách včetně naší koruny. To zvyšuje poptávku a tím i cenu. Stejně tak zvyšuje cenu zlata poptávka centrálních bank, když směňují papírová aktiva za zlato, aby zpevnily svá devizová portfolia, i když samy šíří fámu, že zlato před inflací nechrání.

Přesto v dlouhodobém horizontu na zlato sázejí. V tomto scénáři mohou centrální banky nafouknout poptávku po zlatě, což má opět dominový efekt na jeho cenu.

PSALI JSME: Pět největších kupců zlata v roce 2022

Nejnovější prognóza Mezinárodního měnového fondu říká, že globální hospodářský růst má klesnout z 3,4 procenta v roce 2022 na pouhá 2,8 procenta v roce 2023, přičemž naznačuje, že nedávné problémy některých bank byly způsobeny rychlým růstem úrokových sazeb hlavních světových ekonomik. A tak trhy začínají počítat s tím, že se zvyšování sazeb zastaví. A co to už přineslo?

„Například 13. dubna zaznamenaly americké trhy 56% šanci na pravděpodobnost snížení úrokových sazeb už do července. V důsledku toho dosáhly futures (objednávky na budoucí nákup za současnou cenu) u zlata nejvyšší letošní ceny 2 056,15 dolaru, což dokazuje, jak vážně se na ceně zlata odráží politika centrální banky,“ uvádí Investment Monitor.

Vzhledem k tomu, že se zdá být čím dál jistější, že centrální banky v obavách z propadu ekonomiky zastaví zdražování peněz (růst úrokových sazeb, pozn. aut.), přitažlivost jejich měn pro investory se sníží, což se zrcadlově promítne do ceny zlata, které přinejmenším nominálně zdraží. Otázka zůstává jediná: O kolik?

PSALI JSME: Bank of America říká, že unce zlata by mohla stát přes 2 500 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato