Zlato (oz) / USD
1 323,96
0,82 %
Zlato (oz) / CZK
30 126,31
0,59 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
22,75
0,23 %
Zlato
Další problém indické banky PNB

Zahraniční banky, které prodávají zlato Pandžábské národní bance (PNB), nejsou ochotny riskovat a přestaly jí dodávat zlato. Obavy vznikly ve chvíli, kdy propukla aféra podvodných záruk na půjčky pro obchodníka s diamanty miliardáře Nirava Modiho, o které jsme psali včera. Ztráta se u PNB a dalších dvou státních bank odhaduje na dvě miliardy dolarů. Rodí se však nová podezření.

Pandžábská národní banka má licenci na dovoz zlata pro obchodníky a rafinerie drahých kovů. Foto: iStock

PNB má licenci na dovoz zlata pro obchodníky a rafinerie drahých kovů. V posledních měsících se PNB stala dokonce jedním z největších importérů zlata v Indii. Dovozci, jako je PNB, nakupují zlato s provizí 1-2 %. Děje se to prostřednictvím osvědčení o osvobození od dluhu na zaplacení dovozního cla, známým také jako exim. Tyto převoditelné exim listy PNB prodávala také obchodníkům. Zdroje zahraničních bank se domnívají, že tyto eximy by mohly být padělané.

Agentura Reuters odhaduje, že objemy nákupů a prodeje zlata se v rámci tohoto programu od října do prosince 2017 zvýšily z 30 % celkového dovozu zlata na 55 %. Nepodařilo se zjistit objem dovozu zlata za pomoci eximů, ale celkový dovoz zlata za posledních šest měsíců touto cestou se odhaduje na přibližně 70 tun, což představuje 30 % domácí spotřeby zlata.

Další morová rána

Obchodní bilance PNB po průšvihu s úvěry a nyní i se zlatem nepříznivě ovlivnily hodnocení ratingové agentury Moody’s. Alka Anbarasu, viceprezidentka skupiny finančních institucí Moody’s Investors Service, k tomu řekla: „Vzhledem k tomu, že samostatný úvěrový profil PNB je pod tlakem, očekáváme, že mezibankovní trh bude při svých jednáních s bankou opatrný. Očekáváme také, že úvěrové náklady spojené s podvodnými transakcemi zatlačí na výnosy PNB.“

S ohledem na varování Moody’s, začali být vedoucí pracovníci zahraničních bank po odhalení úvěrových podvodů obezřetní ohledně nástrojů financování obchodů se státní bankou PNB z Nového Dillí. Zahraniční banky transakce s PNB nyní provádějí pouze po přísných kontrolách. „Útvary řízení rizik globálních bank se již dotazovaly na indické operace ohledně expozice a postupů v bankách a kroků, které PNB podnikala,“ řekl Reuters úředník indické pobočky jedné ze zahraničních bank. Ve skutečnosti, jak zdroje uvádějí, došlo k tomu, že zahraniční banky dodávky zlata v podstatě úplně zastavily.

Jak uvedl indický deník Business Standard, celá aféra se dostala až do parlamentu, kde se opozice pokusila přerušit běžnou agendu a navrhovala se přednostně zabývat bankovními podvody v PNB.

(rek)