Zlato (oz) / USD
1 322,80
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
30 106,46
0,52 %
EUR / USD
1,13
0,22 %
USD / CZK
22,76
0,21 %
Zlato
Zlaté úplatky za bankovní podvod

Úředník indické Paňdžábské národní banky (PNB) obdržel zlaté a diamantové šperky jako úplatek od klenotníka Nirava Modiho obviněného z účasti na bankovním podvodu ve výši dvou miliard dolarů. Pracovníci indického Centrálního úřadu pro vyšetřování (CBI) se zabývají údajným spiknutím několika bankovních úředníků s klenotníkem a jeho strýcem Mehulem Choksim, jež spočívalo ve vydávání podvodných záruk na úvěry ze zámořských poboček převážně indických bank.

Úředník indické Paňdžábské národní banky (PNB) obdržel zlaté a diamantové šperky jako úplatek. Ilustrační foto: Shutterstock

Centrální úřad pro vyšetřování již zatkl celkem 14 osob. V sobotu oznámil, že úplatek prokazatelně dostal nejméně jeden pracovník Paňdžábské národní banky. Jašwant Joši, který pracoval jako manažer na forexovém oddělení pobočky PNB v Bombaji totiž přiznal, že od Modiho obdržel dvě zlaté mince o hmotnosti 60 gramů a pár zlatých náušnic s diamanty. Ty také byly při domovní prohlídce zajištěny.

„To naznačuje, že spolupracoval s obžalovanými, kteří banku podvedli,“ řekl inspektor CBI D. Damodaran při soudním slyšení. „Obdržel také neoprávněné benefity za vydávání podvodných záruk.“ Miliardář Modi a Choksi, kteří vlastní společnost Gitanjali Gems, opustili Indii předtím, než se na podvody přišlo, ale v písemných prohlášeních uvedli, že jsou nevinní.

Pavučina je rozsáhlá

PNB, druhá největší státní banka v Indii, obvinila dva níže postavené zaměstnance pobočky nemovitostní společnosti Brady House z vydávání záruk, aniž by se to dostalo do softwaru PNB, jak uvedla indická afilace Reuters. Napomohli tak podvodům, které se dařilo dlouhá léta skrývat. CBI však rozšířila své vyšetřování a mimo jiné zatkla i dva interní auditory této pobočky.

Indické televizní kanály oznámily, že jiný soud v Bombaji nezávisle na uvedeném vyšetřování vydal zatykače na Modiho a Choksiho na základě výzvy Ředitelství pro vymáhání práva (Enforcement Directorate), indického úřadu zaměřeného na trestné činy v oblasti deviz a praní špinavých peněz. „Modi se zdá být hlavou v celé sáze o podvodu spáchaném na PNB,“ uvedlo ředitelství v podání k soudu, které agentura Reuters měla možnost vidět.

„Případ se týká sítě podvodných transakcí vytvořených Niravem Modim,“ stojí v obvinění. Po Modim indické úřady pátrají, ale ředitelství již zjistilo, že je v současné době v Hongkongu.

State Bank of India a další dvě státní banky Union Bank of India a Allahabad Bank patří mezi postižené subjekty. Poskytly úvěry, jak bylo později zjištěno, na základě falešných záruk vydaných právě zaměstnanci PNB. Allahabad Bank jako první přiznala, že v této kauze uvolnila podvodníkům 366,87 milionu dolarů z celkové škody kolem dvou miliard dolarů.

(rek)