Zlato (oz) / USD
2 622,23
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další meta dosažena. Zlato už stojí přes 2 600 dolarů za unci

Po očekávaném snížení základní úrokové sazby v USA vytvořila cena zlata další rekord. Nabídka za unci fyzického zlata o 14 centů překonala poprvé hranici 2 600 dolarů a následovala tak zlato v podobě cenných papírů obchodovaných na burzách, které tuto metu zdolalo již dříve. Pro připomenutí: Šlo o cenu 2 613,40 dolaru za troyskou unci.

Zlato už stojí přes 2 600 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock
Zlato už stojí přes 2 600 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Jenže po dosažení historického maxima jako by nastaly zmatky. Zjevila se otázka, zda investovat do zlata, protože potvrdilo svůj rostoucí trend, nebo zda dosáhlo svého stropu a nastal čas vybrat zisky. Růst zlata totiž následoval i růst dalšího bezpečného aktiva, a to amerických vládních dluhopisů a rovněž i akciového trhu v USA.

Někteří analytici začali poukazovat na možnost návratu k normálním obchodům. To by znamenalo tendenci zlata růst a klesat v opačném směru než reálné výnosy.

Tento vztah se v posledních měsících zhroutil, protože zlato zůstávalo na historických maximech, i když úrokové sazby slušně vynášely. Způsobily to neobvykle velké nákupy centrálních bank a také mimořádná poptávka ze strany investorů a běžných lidí v Asii. A zlato zdražovala a zdražovalo.

PSALI JSME: Cena zlata poprvé překročila 2600 dolarů za troyskou unci

To zřejmě vedlo k tomu, že krátce po dosažení 2 600 dolarů za unci cena zlata prudce klesla na 2 553 dolaru. Následujícího dne se však vrátila ke standardu posledních dnů, když stoupla o 40 dolarů.

Obchodníci na finančních trzích, kteří strávili měsíce debatami o velikosti a následcích prvního snížení úrokových sazeb, se tak ocitli ve stejné pozici, jako v době před rozhodnutím americké centrální banky.

Finanční zpravodajský portál FXEmpire měl však už tehdy jasno. „Trh přestal bát ceny nad 2 600 dolarů za unci. Dosažením 2 600 dolarů byli zlatí býci vypuštěni a zlato by mělo směřovat k další zóně odporu identifikované mezi 2 650 a 2 661 dolary.“

PSALI JSME: Už není pochyb. Unce zlata bude za tři tisíce dolarů

Vypadalo to divně ve světle zprávy ze Švýcarska, že do Číny, největšího spotřebitele zlata, v srpnu neputoval ani gram třpytivého kovu. Ale prognóza se potvrdila. Rekordní ceny zlata začaly o den později padat každou minutou jako kuželky. Zastavily se až v pátek před polednem při psaní tohoto článku na ceně 2 612,60 dolaru za unci.

„Vzkaz pro ty, kteří říkají, že je to jen slabý dolar: Zlatu se daří ve všech měnách, dokonce i v japonském jenu, který je na cestě stát nejsilnější světovou měnou,“ okomentoval zlověstně investiční portál Byte Tree a dodal: „Wall Street si konečně všimla, co se děje. Říkáme Wall Street, protože většina obchodů se skutečně odehrála na Wall Street, přestože objednávky pocházely z celého světa.“

A velké korporace se stále drží zpátky. „Jen málo investorů si uvědomuje, že zlato v tomto století překonává akciový index S&P 500, a tento trend pokračuje… Se zlatem to je jako ve starém vtipu o ekonomovi, který popírá, že na chodníku leží desetilibrovka, protože kdyby to byla pravda, už by ji někdo zvedl,“ uzavírá Byte Tree.

PSALI JSME: Cena zlata dosáhne 2 950 dolarů, až budou investoři utíkat z bublifuku na burze

(rek)

Další z kategorie Zlato