
„Jedná se o nepřímé dopady koronaviru na ekonomiku a hluboké pochybnosti, zda uvidíme zotavení ve tvaru písmene V, které by podpořilo zlato,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman a dodal, že „faktor strachu kolem americko-čínské třenice přidá palivo do ohně, ale nevydrží“.
Agentura Reuters ale nesouhlasí: „Pokud ekonomika nezačne vykazovat známky zlepšování, zlato by mohlo vyčistit kótu 1922 dolarů a pokračovat ke 2000 dolarům. Zlatu pomáhá i dolarový index, který se držel blízko dvouletého minima a pokračoval ke svému největšímu týdennímu poklesu od začátku června.“ To udržuje přijatelnou cenu zlata pro nedolarové kupce, tedy i pro Čechy.
A ještě jeden argument je na stole: Neustálý nárůst případů Covidu-19, kdy americký součet infikovaných překročil 4 miliony a globální už 15,58 milionu lidí. Na brzké oživení to skutečně nevypadá.
V Londýně zlato vyšplhalo až na 1905,99 dolaru, nejvýš od září 2011. Za týden získalo 5 % a na víkend se usadilo na ceně 1901,65 dolaru. Americké futures na zlato (smlouvy na jeho nákup) uzavřely obchodování na 1897,50 dolaru. Taková opatrnost investorů do burzovních fondů nebyla v posledních měsících obvyklá.
Analytici Commerzbank k tomu uvedli, že k růstu zlata a stříbra došlo „možná příliš rychle“, což sebou nese „riziko neúspěchu, zejména proto, že zlato a stříbro jsou poháněny téměř výhradně extrémně silnou investiční poptávkou“.
„Jediné, co může stáhnout vítr ze zlatých plachet je rychlý vývoj vakcíny proti koronaviru, protože dokud k tomu nedojde, zůstane na trzích nejistota,“ oponuje Rhona O’Connellová, šéfanalytička konzultační společnosti StoneX.
(rek)