Zlato (oz) / USD
1 814,05
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
39 879,52
0,53 %
EUR / USD
1,19
0,11 %
USD / CZK
21,98
0,19 %
Zlato
Další kóta k dobývání – 1922 dolarů za unci

Údajně nevýnosné zlato letos vydělalo přes 25 %. V pátek pokračovalo v pochodu směrem k 1900 dolarům za unci, protože kyselé vztahy mezi USA a Čínou, zanedbatelné úrokové sazby a nekončící pandemie hlavně v USA posílily zlatou pěchotu při dobývání devítiletého vrcholu. A to se zdařilo.

Pokud ekonomika nezačne vykazovat známky zlepšování, zlato by mohlo vyčistit kótu 1922 dolarů a pokračovat ke 2000 dolarům. Foto: iStock

„Jedná se o nepřímé dopady koronaviru na ekonomiku a hluboké pochybnosti, zda uvidíme zotavení ve tvaru písmene V, které by podpořilo zlato,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman a dodal, že „faktor strachu kolem americko-čínské třenice přidá palivo do ohně, ale nevydrží“.

Agentura Reuters ale nesouhlasí: „Pokud ekonomika nezačne vykazovat známky zlepšování, zlato by mohlo vyčistit kótu 1922 dolarů a pokračovat ke 2000 dolarům. Zlatu pomáhá i dolarový index, který se držel blízko dvouletého minima a pokračoval ke svému největšímu týdennímu poklesu od začátku června.“ To udržuje přijatelnou cenu zlata pro nedolarové kupce, tedy i pro Čechy.

A ještě jeden argument je na stole: Neustálý nárůst případů Covidu-19, kdy americký součet infikovaných překročil 4 miliony a globální už 15,58 milionu lidí. Na brzké oživení to skutečně nevypadá.

V Londýně zlato vyšplhalo až na 1905,99 dolaru, nejvýš od září 2011. Za týden získalo 5 % a na víkend se usadilo na ceně 1901,65 dolaru. Americké futures na zlato (smlouvy na jeho nákup) uzavřely obchodování na 1897,50 dolaru. Taková opatrnost investorů do burzovních fondů nebyla v posledních měsících obvyklá.

Analytici Commerzbank k tomu uvedli, že k růstu zlata a stříbra došlo „možná příliš rychle“, což sebou nese „riziko neúspěchu, zejména proto, že zlato a stříbro jsou poháněny téměř výhradně extrémně silnou investiční poptávkou“.

„Jediné, co může stáhnout vítr ze zlatých plachet je rychlý vývoj vakcíny proti koronaviru, protože dokud k tomu nedojde, zůstane na trzích nejistota,“ oponuje Rhona O’Connellová, šéfanalytička konzultační společnosti StoneX.

(rek)