
Přinášíme dokončení včerejšího článku. Legenda praví, že v polovině 14. století jistý místní norfolkský šlechtic jménem Robert Tiptoft náhle velmi zbohatl; podle lidové pověsti to bylo proto, že našel královský poklad – ale nevrátil ho koruně!
Není bez zajímavosti, že hledači nebyli archeologičtí odborníci či amatéři pasoucí po pokladu, ale nacističtí špioni mapující polní krajinu v rámci příprav na pozdější výsadky parašutistů wehrmachtu. V letech 1940 a 1941, v období „strachu z invaze“, se ocitly obranné přípravy na výsadky nepřátelských výsadkářů na seznamu místních vojenských priorit na prvním místě, připomněl The Daily telegraph.
Pokud jde o další pátrání, metody vědecké i nadpřirozené se ukázaly stejně neúspěšné. Ve třicátých letech 20. století založil nejmenovaný bohatý Američan společnost Fen Research Company, aby po pokladu pátrala pomocí tehdy nejmodernějších technik. V nedávné době si londýnský advokát Walton Hornsby najal na vyřešení záhady dowsera neboli tradičního věštce. I on vyšel naprázdno.
Úplavice a kolaps nebo otrávené pivo

Král Jan jakožto syn a mladší bratr slavných králů bojovníků – Jindřicha II. a Richarda Lví srdce – se nechvalně proslavil především jako věčný padouch v příběhu o Robinu Hoodovi, byl s veselými muži spojován až několik století po své smrti.
Ale i v dobách, kdy sedlák mohl za lov jelenů v královském lese přijít o zrak i genitálie, proslul svou krutostí. Měl takový talent na vytváření nepřátel, že vyprovokoval středověké válečnické oligarchy k sepsání základního dokumentu anglické demokracie, Magny Charty, a podařilo se mu ztratit většinu dnešní Francie a velkou část moderní Anglie.
Zemřel o pouhý týden po nešťastném přejezdu přes Walsh na hradě Newark v hrabství Nottinghamshire na následky úplavice a celkového vyčerpání. Spekuluje se však, že vypil otrávené pivo.
PSALI JSME: Platili Keltové Germánům za otroky zlatem?
(plk)
Dokončení