Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Další hledač zlata se chlubí, že našel poklad „zlého krále“ (2)

Třiašedesátiletý Raymond Kosschuk učinil úchvatný objev, když v Sutton Bridge v hrabství Lincolnshire narazil na vzácné středověké artefakty. Věří, že pochodí lépe než hledač, který před šesti lety používal pseudonym Edward Morris a kterého na údajnou stopu přivedla vykladačka tarotových karet. Se synem jim prý pípaní detektoru o boční hráze naznačovalo, že na to kápli. Nakonec však z toho nic nebylo.

Kosschuk nepoužívá jen běžný detektor kovů, nýbrž přístroj, který si sám navrhl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přinášíme dokončení včerejšího článku. Legenda praví, že v polovině 14. století jistý místní norfolkský šlechtic jménem Robert Tiptoft náhle velmi zbohatl; podle lidové pověsti to bylo proto, že našel královský poklad – ale nevrátil ho koruně!

Není bez zajímavosti, že hledači nebyli archeologičtí odborníci či amatéři pasoucí po pokladu, ale nacističtí špioni mapující polní krajinu v rámci příprav na pozdější výsadky parašutistů wehrmachtu. V letech 1940 a 1941, v období „strachu z invaze“, se ocitly obranné přípravy na výsadky nepřátelských výsadkářů na seznamu místních vojenských priorit na prvním místě, připomněl The Daily telegraph.

Pokud jde o další pátrání, metody vědecké i nadpřirozené se ukázaly stejně neúspěšné. Ve třicátých letech 20. století založil nejmenovaný bohatý Američan společnost Fen Research Company, aby po pokladu pátrala pomocí tehdy nejmodernějších technik. V nedávné době si londýnský advokát Walton Hornsby najal na vyřešení záhady dowsera neboli tradičního věštce. I on vyšel naprázdno.

Úplavice a kolaps nebo otrávené pivo

Jan Bezzemek na dobové kresbě. Autor: Anonymní – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org /w/index.php?curid=7636409

Král Jan jakožto syn a mladší bratr slavných králů bojovníků – Jindřicha II. a Richarda Lví srdce – se nechvalně proslavil především jako věčný padouch v příběhu o Robinu Hoodovi, byl s veselými muži spojován až několik století po své smrti.

Ale i v dobách, kdy sedlák mohl za lov jelenů v královském lese přijít o zrak i genitálie, proslul svou krutostí. Měl takový talent na vytváření nepřátel, že vyprovokoval středověké válečnické oligarchy k sepsání základního dokumentu anglické demokracie, Magny Charty, a podařilo se mu ztratit většinu dnešní Francie a velkou část moderní Anglie.

Zemřel o pouhý týden po nešťastném přejezdu přes Walsh na hradě Newark v hrabství Nottinghamshire na následky úplavice a celkového vyčerpání. Spekuluje se však, že vypil otrávené pivo.

PSALI JSME: Platili Keltové Germánům za otroky zlatem?

(plk)

Dokončení