Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,38
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,01 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
Další expert věští vzestup ceny zlata nad 5000 dolarů

Expert na trh se vzácnými kovy, ostrý analytik Eric Sprott, na streamu serveru ETF Daily News diskutoval o nedávném růstu ceny zlata a stříbra. „V roce 2016 se hodnota akcií během šesti měsíců zvýšila o 160 procent. Nyní bychom se mohli něčeho podobného dočkat i u zlata. Je to jen malá část celkového trhu, ale mohla by rychle explodovat,“ řekl.

Další expert věští vzestup ceny zlata nad 5000 dolarů: Foto: iStock

Cena zlata by podle něj mohla vystoupat na 5000 dolarů za troyskou unci a v dalších letech dosáhnout i mety 10 000 dolarů. Důvodů pro to Eric Sprott vidí celou řadu: „Dolarový index se stále drží na úrovni 93 bodů, ale zdá se, že půjde ještě dolů. Pokud se logicky podíváte na finanční situaci Spojených států, uvědomíte si, že jsou v úpadku. Nastane šokující probuzení, až si lidé uvědomí, že situace je neudržitelná a že společnost nemá na vyplácení důchodů.“

Politika ve Washingtonu je podle experta jeden velký chaos, a zdá se, že to ještě není vrchol: „Státy budou pokračovat ve výprodeji amerických dolarových rezerv. Není proto směšné myslet si, že zlato nemůže mnohonásobně podražit. Způsob, jakým se všechno vyvíjí, je dobrým důvodem k tomu, držet zlato v příští dekádě,“ dodal.

Manipulace s drahými kovy

Eric Sprott také diskutoval o šílenství v kryptoměnách a zdá se mu, že existuje příliš mnoho různých verzí těchto měn. Upřednostňuje zlato a stříbro, ale myslí si, že kryptoměny mohou mít ve finančním systému své místo, zejména pokud naleznou způsob, jak se navázat na zlato a stříbro.

Očekává, že se trh bude volatilní podobně jako v roce 2001 a říká: „Jsem hluboce přesvědčen, že drahé kovy jsou centrálními orgány manipulovány. Až nad trhem ztratí kontrolu, zažijeme trvalý a gigantický růst ceny drahých kovů.“

Fond rostl rychleji než index

Analytik Sprott není jediný, kdo se nebojí předpovídat cenu zlata kolem 10 tisíc dolarů za unci v nedaleké budoucnosti. Náš server v minulém týdnu citoval známého ekonoma Jima Rickardse, který se rovněž nebál vyslovit z dnešního pohledu až šílenou myšlenku, že zlato skutečně může vystoupat až do oblasti 10 tisíc dolarů za unci.

Web ETF Daily News sponzorovaný největším na zlato specializovaným fondem na světě SPDR Gold Trustem si také přihřál polívčičku. V rámci upoutávky na rozhovor se Sprottem zveřejnil, že na komoditní burze Comex v New Yorku už fond meziročně získal 13,46 % oproti 11,07% růstu akciového indexu S&P 500 za stejné období.

(rek)